Kultura

Cztery pory Gierka

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 10:00
Moda, życie codzienne, oficjalne festiwale i uroczystości, fiat dla każdego. To trzeba zobaczyć!

Dom Spotkań z Historią i Agencja FORUM zapraszają na wystawę fotograficzną "Cztery pory Gierka. Polska 1970–1980 w zdjęciach z Agencji FORUM".
Wystawa prezentuje „dekadę Gierka” – okres spektakularnych sukcesów (czasu wyjazdów zagranicznych, wzrostu zamożności) i jednocześnie kłopotów gospodarczych.

Stadion Dziesięciolecia 490x280
Warszawa, 28 czerwca 1976. Stadion Dziesięciolecia, po zakończeniu wiecu poparcia dla polityki Edwarda Gierka, zorganizowanego po wydarzeniach w Radomiu i Ursusie. Fot. Chris Niedentha lFORUM

- Państwo realnego socjalizmu było głęboko osadzone na tradycyjnym fundamencie kulturowym i w niemałej mierze funkcjonowało w rytmie wyznaczonym przez pory roku. To do nich dopasowano oficjalną, partyjno-państwową obrzędowość. Ta propagandowa nowoczesność Polski Gierka była w rzeczywistości fasadą, a zależność gospodarki, komunikacji, rolnictwa od kaprysów pogody – zimy, suszy, opadów – była olbrzymia. Nie bez powodu krążył dowcip, że ››nie potrzeba Bundeswehry, nam wystarczy minus cztery‹‹. To stało się podstawą pomysłu wystawy – przedstawienia dekady Gierka przez pryzmat pór roku – mówi Jerzy Kochanowski, autor scenariusza wystawy.

Ursynów 490x 280
 Warszawa, 1977. Budowa dzielnicy Ursynów. Fot. Krzysztof Pawela FORUM

Na ponad 150 zdjęciach autorstwa m.in. Chrisa Niedenthala, Jana Morka, Sławka Biegańskiego, Macieja Osieckiego czy nestora polskich fotoreporterów, Aleksandra Jałosińskiego, zaprezentowana została Polska lat 70. – sceny z życia codziennego oraz wydarzeń społeczno-politycznych (wypoczynek, praca, święta i obrzędy religijne, moda, festiwale i zabawy, sceny uliczne, zakupy, oficjalne uroczystości). Typowe dla tego okresu obrazy to petenci w urzędzie, podróże Fiatem 126p, przepełnione plaże w Międzyzdrojach, przedświąteczne zakupy w domu handlowym „Sezam”, zjazdy partii, przygotowania do 1 Maja, dożynki centralne, „niedziele czynu partyjnego”, propagandowe budowy socjalizmu (budowa Huty Katowice, kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie, Dworca Centralnego, osiedli mieszkaniowych z wielkiej płyty), żniwa w PGR.

Szpital położniczy 490x 280
 Warszawa, 1978. Szpital położniczy przy ul. Karowej. Fot. Adam Hayder FORUM

Choć PRL aspirowała wtedy do pozycji dziesiątej potęgi gospodarczej świata, to już w latach 1974–1975 zaczął się głęboki kryzys, zarówno struktur władzy, jak gospodarki, która nie była sobie w stanie poradzić sobie nie tylko z głodem mieszkaniowym i niedoborem mięsa, ale również z brakiem papieru toaletowego i przysłowiowego sznurka do snopowiązałek.

- Zdjęcia prezentowane na wystawie wybraliśmy spośród 15 tysięcy fotografii z lat 70., zgromadzonych w agencji FORUM. Pochodzą z prywatnych archiwów fotografów; odnajdywaliśmy nieraz je po wielomiesięcznych, prawie detektywistycznych poszukiwaniach. To piękna, humanistyczna fotografia. Zdjęcia dokumentują życie ludzi w kraju za ››żelazną kurtyną‹‹, proces kostnienia systemu i triumf komunizmu. Są zapisem lat 70. dalekim od propagandowego obrazu znanego z „Trybuny Ludu”, „Życia Warszawy” czy „Dziennika Telewizyjnego – mówią Krzysztof Wójcik i Tomasz Gleb z Agencji FORUM, fotoedytorzy wystawy.

Dożynki 490x 280
Koszalin, 7 września 1975. Centralne Dożynki. Fot. Chris Niedenthal FORUM

Wystawę otwiera ilustrowana kronika dekady Gierka od grudnia 1970 do września 1980. Część opisową stanowią teksty z epoki – listy, fragmenty raportów i sprawozdań, cytaty prasowe („Trybuna Ludu”, „Przekrój”, „Kobieta i Życie”), dowcipy, hasła propagandowe.

Dodatkowo na wystawie będzie można obejrzeć portrety najwybitniejszych przedstawicieli polskiej kultury i nauki, sfotografowanych często w swoich mieszkaniach i pracowniach (m.in. Tadeusz Kantor, Józef Szajna, Wiesław Dymny, Melchior Wańkowicz, Antoni Słonimski, Arkady Fiedler, Stanisław Lem, Erwin Axer, Piotr Skrzynecki, Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, Maria Janion, profesorowie: Władysław Tatarkiewicz, Tadeusz Kotarbiński, Szczepan Pieniążek, Kazimierz Wyka).

Wystawa "Cztery Pory Gierka" w Domu Spotkań z Historią, przy ulicy Karowej w Warszawie, potrwa do końca października.

(źr. mat.prasowe)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Krótka historia powstania "Gierkówki"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2009 09:15
Krótka historia powstania "Gierkówki"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odcinek 475: Towarzysz Gierek z wizytą w USA

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2007 09:15
Jest 8 października 1974 roku, wtorek. Do Stanów Zjednoczonych przybywa z oficjalną wizytą I sekretarz PZPR Edward Gierek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbórka z towarzyszami

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2008 09:15
Barbórka z towarzyszami
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ach ten VI Zjazd!

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 09:15
Ach ten VI Zjazd!
rozwiń zwiń