Kultura

Zdjęcia Sociasa i Camusa

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 07:13
W "Europejskim Magazynie Kulturalnym": fotograficzne rarytasy, chopinowski blog oraz czeski Treliński.
Audio

W "Europejskim Magazynie Kulturalnym" rozmawialiśmy z czeskim reżyserem Jirim  Hermanem, jednym z najbardziej wziętych twórców czeskiej opery. Od niedawna pełni też funkcję dyrektora artystycznego praskiego Narodowego Divadla, odpowiednika warszawskiego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Reżyser opowiadał o swojej wizji opery i pracy w Narodowym Divadle.

Z Joanną Rawik rozmawialiśmy o Roku Alberta Camusa we Francji w 50. rocznicę śmierci pisarza. Z tej okazji w wydawnictwie jego córki - Katarzyny wydany został album, zawierający niepublikowane dotąd zdjęcia i dokumenty.

Opowiadaliśmy też o wystawie zdjęć Jordiego Socíasa, jednego z najbardziej znanych hiszpańskich fotografów, w krakowskiej Galerii Pauza. Ekspozycja, pokazywana w całej Europie, ma charakter retrospektywy, a składa się na nią blisko 80 prac artysty. Socias to wyśmienity portrecista: na jego zdjęciach pojawiają się m.in Salvador Dali, Alberto Moravia, Pedro Almodovar, Penelopa Cruz, Roman Polański. Obok portretów, można zobaczyć tu zdjęcia reporterskie, dokumentujące okres przejścia Hiszpanii od dyktatury do demokracji, a także sceny ukazujące codzienność życia hiszpańskich miast.

Była też rozmowa z brytyjską korespondentką z Konkursu Chopinowskiego - Emmą Baker, która pracuje dla miesięcznika Gramophon. Opowiedziała nam o swoich największych zainteresowaniach oraz o konkursowym blogu, który prowadzi.

 


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni