Polskie Radio
Section05
Albert Camus

Inżynier Boris Vian. Pisarz, który obraził pół Paryża

104 lata temu urodził się twórca, który za dnia pracował we Francuskim Stowarzyszeniu Normalizacyjnym, a po godzinach był jazzmanem, krytykiem muzycznym, tłumaczem, aktorem, wynalazcą, malarzem, a przede wszystkim autorem skandalizujących powieści, wierszy, dramatów, oper i piosenek.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Paryż Francja pisarz pisarze i poeci piosenka sąd kino rocznica Albert Camus Jean Paul Sartre Simone de Beauvoir Juliette Greco Boris Vian

Przetłumaczyć Francuzów na polski. Joanna Guze o Camusie i dziennikach mistrzów

– Powiem coś bardzo komicznego: nie umiałam słowa po francusku. Do czasu studiów jedynie trochę się uczyłam tego języka. No i pojechałam do Paryża – opowiadała w archiwalnym radiowym nagraniu Joanna Guze o swojej translatorskiej drodze. 12 stycznia mija 15 lat od śmierci tej znakomitej tłumaczki i znawczyni sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Francja tłumacz Julia Hartwig Lwów literatura Paryż Albert Camus wspomnienie historia sztuki

Między słoneczną Algierią a absurdem śmierci. Albert Camus zadaje pytania

Często powtarzał, że nie ma nic bardziej skandalicznego niż śmierć dziecka i nic bardziej absurdalnego niż śmierć w wypadku drogowym. Los jednak bywa okrutny i przewrotny. Albert Camus - francuski pisarz z Algierii, laureat Nagrody Nobla - zginął 4 stycznia 1960 roku, gdy jechał samochodem ze swojego prowansalskiego domu do Paryża.
Zobacz więcej na temat:  Albert Camus Francja Algieria literatura filozofia wypadek śmierć

Czerwiec '56. Mieszkańców Poznania wsparł Robert de Niro

W 1956 roku w Poznaniu doszło do protestów robotniczych znanych jako Poznański Czerwiec. W dwudniowych starciach rannych zostało ok. 900 osób, 75 zginęło, wśród nich - 13-letni Romek Strzałkowski. Dziś - 28 czerwca - mija 67 lat od tych wydarzeń. W obchody zaangażował się amerykański aktor Robert De Niro.
Zobacz więcej na temat:  Poznań 1956 Poznań Czerwiec 1956 Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Jacek Butlewski Robert De_Niro Albert Camus

Camus i Chiaromonte we wspólnym poszukiwaniu sensu istnienia

Tym razem "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz polecił słuchaczom książkę Alberta Camusa i Nicoli Chiaromontego "Korespondencja 1945–1959". Lektura tych listów pogłębia i komplikuje sylwetki obu twórców. W ich dialogu odsłania się także coś, co można nazwać duchem epoki, w której formowała się tożsamość europejska drugiej połowy XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Mateusz Matyszkowicz Trójka Albert Camus

"Świetlista republika", powieść jak połączenie reportażu z thrillerem

Gdzieś na skraju dżungli, w fikcyjnym miasteczku San Cristóbal wciąż piszczy bieda, ale powoli tworzy się już klasa średnia, koegzystująca - nie bez napięć - z rdzenną populacją Indian, która z oporami przechodzi na stronę "cywilizacji". W tym nowym ładzie, gdzie asfaltowe drogi przecinają połacie błota, nagle pojawia się grupa dzieci w wieku od 9 do 13 lat.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura pisarze i poeci Hiszpania Albert Camus

Nie tylko "Dżuma" Camusa. Co czytać w czasach zarazy?

Wydawcy i serwisy sprzedaży we Francji i Włoszech donoszą o rosnącej popularności arcydzieła francuskiego noblisty. Więcej "Dżumy" sprzedaje się także w Polsce. Według mediów ma to związek z pandemią koronawirusa. Powieść Alberta Camusa to bez wątpienia najsłynniejsze dzieło na temat zarazy, ale nie jedyne.
Zobacz więcej na temat:  Albert Camus Stephen King Herbert George Wells José Saramago Daniel Defoe Giovanni Boccaccio Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Jalu Kurek Tomasz Mann Gabriel García Márquez Mary Shelley Margaret Atwood Bram Stoker KSIĄŻKA literatura książki proza poezja epidemia grypy pandemia wirus wirusy choroby zakaźne koronawirus pisarz pisarze i poeci horror science-fiction historia Europy historia Polski HISTORIA bakterie