Kultura

Eksponaty Kenzo

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2009 14:44
Na aukcji Drouot w Paryżu sprzedano zbiory dzieł sztuki, należące do słynnego projektanta i dyktatora mody Kenzo. Wystawione eksponaty, ponad tysiąc sztuk, kupiono za blisko 2 miliony euro.

 

Pod młotek trafiło ponad tysiąc sto japońskich dzieł wykonanych z laki, chińskie statuetki, posąg medytującego Buddy z królestwa Pagan, meble, naczynia, fotografie, obrazy, a także dzieła sztuki współczesnej i sztuki prymitywnej.

Najwyżej wyceniono posąg kobiecego bóstwa pochodzący z VII wieku, za który nabywca zapłacił 108 tysięcy euro - dwa razy więcej od ceny wywoławczej. Zaskoczeniem był brak chętnych na główny eksponat, liczącego dwa tysiące lat drewnianego konia z epoki Han, którego wartość szacowano na 100 tysięcy euro.

Kolekcja przechowywana była w nieużywanym przez Kenzo apartamencie przy Placu Bastylii w Paryżu. Sprzedając ją, 70-letni Kenzo chciał - jak się wyraził - "zamknąć pewną historię swojego życia".

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Licytacja dzieł Baudelaire'a

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 09:16
Zespół specjalistów z Uniwersytetu Łódzkiego przygotował obowiązkową lekturę dla miłośników X muzy. "Kino bez tajemnic" to rzetelne, a zarazem zwięzłe kompendium wiedzy o kinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monet do renowacji

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 09:12
Proces rozpoczął się od usunięcia papierowych elementów z ramy.
rozwiń zwiń