Kultura

40 lat od śmierci Picassa. Muzea stoją otworem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 11:54
Wystawy poświęcone malarzowi zorganizowały muzea w całej Hiszpanii. Obejrzeć na nich można nie tylko obrazy, ale też zdjęcia, pierwsze prace Picassa i pamiątki po nim.
Audio
  • 40 lat od śmierci Picassa. Relacja Ewy Wysockiej, (IAR)
Pablo Picasso: Sen
Pablo Picasso: SenFoto: Mestres da Pintura/flickr.com/CC

Wystawy poświęcone malarzowi zorganizowały muzea w całej Hiszpanii. Obejrzeć na nich można nie tylko obrazy, ale też zdjęcia, pierwsze prace Picassa i pamiątki po nim.

W madryckim Muzeum Reina Sofia obejrzeć można słynną "Guernicę", powstałą w 1913 roku gitarę z kartonu, rzeźbę "Głowa kobiety”, w której dopatrzeć się można pierwszych elementów kubizmu.

Muzeum Picassa w Maladze, jego rodzinnym mieście, zgromadziło malowane przez artystę portrety jego rodziców, bliskich, pejzaże miasta, listy i przedmioty osobiste. A w Barcelonie prezentowane są wczesne prace malarza z czasów jego studiów w barcelońskiej szkole plastycznej.

Picasso malował nieprzerwanie przez 80 lat. Nie przestał nawet na łożu śmierci. Pozostawił po sobie około 30 tysięcy dzieł: obrazów, rzeźb i ceramiki.

pp/IAR

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

Zobacz więcej na temat: muzeum Pablo Picasso
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Zanim Picasso stał się Picassem

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 13:41
"Picasso przez Picassem” to nazwa wystawy, na której zgromadzono 52 najwcześniejsze prace hiszpańskiego malarza.Obejrzeć je można w Muzeum Picassa w Maladze, jego rodzinnym mieście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orzeł i reszka obrazu Pabla Picassa

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 19:58
"Portret matki artysty", namalowany przez Pabla Picassa w 1896 roku, skrywał tajemnicę. Na jego odwrocie konserwatorzy barcelońskiego Muzeum Picassa znaleźli rysunek węglem, przedstawiający mężczyznę z fajką. Oba dzieła można do kwietnia podziwiać w Barcelonie.
rozwiń zwiń