X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Teatr Dejmka

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2008 11:58
14 stycznia 2008 roku Teatrowi Nowemu w Łodzi nadano imię Kazimierza Dejmka.
Audio

14 stycznia 2008 roku zapisze się na kartach historii Teatru Nowego w Łodzi, teatrowi nadano wtedy imię Kazimierza Dejmka. Taką decyzję podjęto na mocy uchwały Rady Miejskiej w Łodzi.

Kazimierz Dejmek był współzałożycielem i długoletnim dyrektorem Teatru Nowego. Stanowisko dyrektora zajmował przez trzy kadencje: 1949-61, 1975-80 i 2002 rok (trzeci krótki okres zakończyła śmierć reżysera). Nadanie jego imienia Teatrowi Nowemu jest ukłonem w stronę byłego dyrektora. To właśnie w Teatrze Nowym w 1951 roku Kazimierz Dejmek zadebiutowała jako samodzielny reżyser spektaklem Poemat pedagogiczny Antona Makarenki. Reżyser wypełniał wskazania obowiązującego kierunku, jakim wtedy był realizm socjalistyczny, dlatego cieszył się uznaniem i zaufaniem władz. Mimo tego zarzutu pierwszym spektaklom trudno odmówić walorów artystycznych.

Z biegiem czasu reżyser zmienia podejście do swych przedstawień, odchodzi od socrealistycznego rysu, na rzecz ironicznego komentowania rzeczywistości. Kazimierz Dejmek unikał sztuk współczesnych, choć i od tej zasady robił wyjątki, jego pasją był dramat staropolski oraz dzieła klasyki polskiego dramatu i literatura antyczna.

W latach siedemdziesiątych na deskach Teatru Nowego w Łodzi trafia Operetka Witolda Gombrowicza (1975), Garbus (1975) i Vatzlav Sławomira Mrożka (1979) czy Wielki Fryderyk Adolfa Nowaczyńskiego (1977).

Dziś nikt nie zaprzecza niezwykłości dokonań Kazimierza Dejmka na scenach polskich teatrów. Spektakle w jego reżyserii przecinały bieg historii. Wystawienie Dziadów Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym w Warszawie stało się wydarzeniem historycznym, dziś różnie interpretowanym i ocenianym.

Teatr Nowy w Łodzi, jak przyznają i dzisiejsze władze teatru, za czasów dyrekcji Kazimierza Dejmka doczekał się najwybitniejszych dokonań. Operetka Gombrowicza, Zwłoka F. Dürrenmatta, dramaty Mrożka, Szekspira, Wyspiańskiego, Czechowa wciąż kojarzą się z nazwiskiem tego urodzonego w Kowlu reżysera.

Posłuchaj rozmowy Ewy Heine z Januszem Michalukiem, Program Pierwszy Polskiego Radia, Notatnik Kulturalny, 10 lutego 2008. (2,6 MB)

(pm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni