Polskie Radio
Section05

Kazimierz Dejmek

Jacek Sieradzki: na pewne zadania, które stawia literatura, teatr współczesny nie ma ochoty

- Jest cała seria tekstów dramatycznych, w które autor wpisuje pewną wizję konstrukcyjną. W środku mają swój motorek, swój rodzaj zadań. Tak pisywały wszystkie Różewicze z Mrożkami i potem przychodził Jerzy Jarocki, brał ten motor i go poprawiał, dodawał mocy teatralnej. Czasem były o to nawet kłótnie z autorami. Dziś wśród reżyserów nie ma takiego myślenia - mówił w Dwójce krytyk teatralny Jacek Sieradzki.
Zobacz więcej na temat:  dramat Dominik Gac Jacek Sieradzki Dwójka TEATR KULTURA Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

"Dziady". Pretekst do antysemickiego marca 1968 roku

- Przedstawienia "Dziadów" Dejmka stały się polityczną odskocznią o wymowie antyradzieckiej - mówił I sekretarz PZPR Władysław Gomułka do warszawskiego aktywu partyjnego. 30 stycznia 1968 roku studenci przeprowadzili pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Warszawie demonstrację przeciwko zdjęciu przez cenzurę spektaklu "Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Seweryn Gustaw Holoubek HISTORIA marzec 1968 Warszawa Władysław Gomułka

Spektakl pełen wzlotów i upadków. Historia Teatru Wielkiego w Warszawie

19 listopada to ważna data w dziejach polskiego teatru. Tego dnia w 1765 roku rozpoczął działalność Teatr Narodowy, dokładnie dwieście lat później na deski odbudowanego po wojnie Teatru Wielkiego weszli pierwsi aktorzy, a w 1996 roku zainaugurowano pierwszy od lat sezon na odrestaurowanej po pożarze scenie teatralnej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa Stanisław Moniuszko powstanie listopadowe

Teatr komediowy w starym stylu. Michał Bałucki kontra krytycy

- Nie pomiatała nim nigdy publiczność, w przeciwieństwie do krytyki. Publiczność zawsze uwielbiała Bałuckiego. Osobiście bardzo ceniłem i cenię jego twórczość – mówił Kazimierz Dejmek w Polskim Radiu w 1984 roku. 186 lat temu w Krakowie urodził się Michał Bałucki, znany w drugiej połowie XIX wieku komediopisarz, którego ostre sądy krytyków literackich doprowadziły ostatecznie do samobójczej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Michał Bałucki literatura literatura polska komedia Stanisław Wyspiański

Gustaw-Konrad w "Dziadach" Dejmka – najsłynniejsza rola Holoubka

15 lat temu, 6 marca 2008 roku zmarł Gustaw Holoubek, wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser, i dyrektor teatrów. Był Gustawem-Konradem w historycznej inscenizacji "Dziadów" Mickiewicza z 1967 roku. Wokół tego spektaklu krążą legendy: decyzja o jego zdjęciu, podjęta przez PRL-owską cenzurę, stała się impulsem studenckich protestów i początkiem Marca ’68.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA historia Polski Gustaw Holoubek Dziady marzec 1968 TEATR reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Teatr Osterwy i Gardzienice wspólnie wystawiają XVI-wieczne misterium

- Spotkanie dwóch zespołów, nadzwyczajna synergia, zderzenie muzyki komponowanej i zabytków muzycznych odtwarzanych na instrumentach rekonstruowanych - to tworzywo spektaklu, to przestrzeń, w której rodzi się nasze przedstawienie – mówił w Dwójce reżyser Jarosław Gajewski o inscenizacji pt. "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim". Premiera 9 kwietnia w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  jarosław gajewski Wielkanoc Dwójka Paweł Siwek TEATR spektakl Lublin KULTURA

Barbara Krafftówna: cała egzystencja teatru

- W 1946 roku było otwarcie Teatru Wybrzeże w Gdyni. Były bardzo ciężkie i biedne warunki. Miasto zafundowało dla zespołu sienniki, a słomę musieliśmy sami sobie zdobyć - w cyklu "Głosy z przeszłości" sięgnęliśmy do nagrań z 2008 roku. To osobiste opowieści wybitnej aktorki, zachowane w Archiwum Polskiego Radia. Barbara Krafftówna odeszła 23 stycznia. Spoczęła w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna aktor kino Dwójka

Jitka Stokalska: praca przy "Dziadach" Dejmka to było niesamowicie mocne przeżycie

- Dejmek uważał, że "Dziady" to jedno z jego najlepszych przedstawień. Ja też tak uważam. Ono nagle zaczęło się kierować w stronę jakiejś politycznej afery, z czego Dejmek nie był wcale zadowolony, bo wtedy nie zostałoby wcale zapamiętane jako wydarzenie artystyczne. No i tak się, niestety, stało - wspominała w Dwójce reżyserka Jitka Stokalska.
Zobacz więcej na temat:  Dziady Dwójka KULTURA TEATR