Kultura

"T.E.O.R.E.M.A.T." triumfatorem

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 09:06
Spektakl "T.E.O.R.E.M.A.T." wystawiony w TR Warszawa jest triumfatorem Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej. Spektakl zdobył Grand Prix konkursu, który jest już organizowanego po raz piąty.
Audio

Grzegorz Jarzyna został ponadto nagrodzony za reżyserię tego przedstawienia, w którym odwołuje się do filmu "Teorema" Piera Paolo Pasoliniego. Wtedy, w 1968 roku, świat zmierzał do wielkiego przesilenia. W swoim najnowszym projekcie Jarzyna wykorzystuje strukturę dzieła Pasoliniego do przeprowadzenia studium doświadczenia granicy " - napisali organizatorzy konkursu o nagrodzonym spektaklu "T.E.O.R.E.M.A.T.".

Ta inscenizacja jest zrozumiała w tych krajach, których społeczeństwa właśnie teraz są w fazie przesilenia - powiedział Grzegorz Jarzyna. Dodał, że przesłanie filmu włoskiego reżysera, na którym oparł swoją inscenizację, jest mu bliskie.

Jurorzy nagrodzili też odtwórców głównych ról w tym spektaklu. Danuta Stenka powiedziała, że reżyser pozwolił aktorom na improwizacje. Jan Englert zdradził, że bardzo tęsknił do aktorstwa, którego nie uprawiał od kiedy został dyrektorem Teatru Narodowego. Przy okazji w rozmowie z reporteką IAR podkreślił, że teatr polski zdobywa coraz wyższą pozycje na świecie, a nasze spektakle przyciągają widzów za granicą swoją oryginalnością i znakomitym rzemiosłem.

Równorzędną nagrodę aktorską jury przyznało Dorocie Kolak - za rolę Sophie von Essenbeck w przedstawieniu "Zmierzch bogów", wystawionym w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Artyści wyróżnieni w konkursie to aktorzy Karolina Piechota i Michał Kowalski za kreacje w spektaklu "Zwodnica" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku) i Juliusz Chrząstowski za rolę w przedstawieniu "Pijacy" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Ponadto jury zarekomendowało spektakl "T.E.O.R.E.M.A.T." do rejestracji telewizyjnej, a przedstawienie "Zwodnica" (w reżysera Kuby Kowalskiego) do prezentacji w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Jacek Lachowicz w TR Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2009 10:41
Jacek Lachowicz jest w środowisku polskiej muzyki alternatywnej postacią szczególną. To jeden z przedstawicieli fali tych muzyków, którzy charakterem twórczym wykraczają daleko poza ramy standardowego rozumienia rocka w naszym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bergman w TR Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 12:27
W TR Warszawa trwają ostatnie przygotowania do premiery spektaklu "Wiarołmni" w reżyserii Artura Urbańskiego, na podstawie dramatu Ingmara Bergmana.
rozwiń zwiń