Kultura

Między operą, tańcem i teatrem dramatycznym

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 10:44
W Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbędzie się dziś (godz. 19.00) - prapremiera dyptyku "Sudden Rain/Between". To kolejna - po "Zagładzie domu Usherów" i "Orestei" - prapremiera z eksperymentalego cyklu "Terytoria".

 

Trzeci z czterech zaplanowanych w tym sezonie spektakli to efekt poszukiwań reżyser teatralnej - Mai Kleczewskiej. -Ma to być coś między operą, tańcem i teatrem dramatycznym- mówi Maja Kleczewska dodając, że realizacja ze śpiewakami operowymi i tancerzami to także dla niej zupełnie nowe doświadczenie i niełatwo się w nim odnaleźć.

Autorem jednoaktówki "Sudden Rain" jest Aleksander Nowak, kompozytor uhonorowany wieloma wyróżnieniami, w tym nominacją do prestiżowej nagrody OPUS. Jest to jego pierwsze doświadczenie artystyczne związane z operą.

Druga część dyptyku - "Between" Agaty Zubel - to, zgodnie z nazwą, dzieło międzygatunkowe, a przez to otwarte na inwencję twórczą inscenizatora. - Muzyków zastępuje zakomponowana przestrzennie warstwa elektroniczna na 6 głośników otaczających publiczność. Na żywo wykonywany jest jedynie solowy głos żeński i to on ma budzić emocje, stając się punktem wyjścia do kolejnych akcji plastycznych czy tanecznych - mówi autorka i wykonawczyni - Agata Zubel.

Chór i Orkiestrę Opery Narodowej prowadzi - w pierwszej części dyptyku - dyrygent, skrzypek i kameralista - Marek Moś.

Kolejne przedstawienia zaplanowano na 15 i 28 maja oraz 5 czerwca. Spektakl trwa 2,5 godziny.

Cykl Terytoria to próba poszukiwania nowych jakości estetycznych i form wyrazu oraz wytyczenia nowatorskich nurtów, wyzwolenia nieznanych skojarzeń i wizji. Do współpracy w realizacji cyklu, Teatr Wielki Opera Narodowa zaprasza najciekawszych obecnie twórców w dziedzinie muzyki, teatru i plastyki.


Zobacz więcej na temat: Aleksander Nowak opera usher
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Teatr obchodzi dziś swoje wielkie święto (Posłuchaj!)

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2010 12:43
27 marca jest obchodzony 49. Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego - ITI w 1961 roku. Upamiętnia otwarcie pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku, na którym spotkały sie zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny".
rozwiń zwiń