Kultura

Teatralne szaleństwa z Mahabharatą

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 11:38
To najdłuższy i najbardziej skomplikowany utwór literacki świata. W lutym i w marcu Indie odgrywają i tańczą "Mahabharatę".
Audio

W New Delhi trwa festiwal poświęcony widowiskom przedstawiającym staroindyjski epos "Mahabharata". Do stolicy Indii przyjechało kilkadziesiąt grup teatralnych i tanecznych z całego kraju!

Dla tradycji indyjskiej "Mahabharata" ma podstawowe znaczenie i jest swoistą kroniką indyjskich dziejów. Zasadniczym wątkiem eposu jest walka dwóch zwaśnionych rodów. Z tego też względu utwór zawiera filozoficzne rozważania na temat przemocy. Utwór kończy się dość pesymistycznie - początkiem ery Kali (Kali Yuga), w której upadną wszystkie wartości, moralność i praworządność.

W trakcie festiwalu, który w New Delhi potrwa do 10 marca, prezentowane są także filmy poświęcone Mahabharacie, w tym filmowa wersja widowiska w reżyserii brytyjskiego artysty Petera Brooka, w której wystąpili dwaj polscy aktorzy - Ryszard Cieślak i Andrzej Seweryn. Zobacz fragment filmu, w którym polski aktor odpowiada na filozoficzne pytania stawiane mu przez bóstwo jeziora:Festiwal poświęcony Mahabharacie ściągnął do Delhi setki artystów - aktorów, tancerzy i muzyków z całego kraju. Reprezentują oni klasyczne i folklorystyczne tradycje sceniczne Indii. Do stolicy przyjechali także artyści ludowi przedstawiający fragmenty Mahabharaty podczas widowisk obrzędowych i rytualnych.

Posłuchaj relacji Polskiego Radia z New Delhi, kliknij dźwięk "Festiwal Mahabharaty" po prawej stronie artykułu.

- Mahabharata jest naszym wspólnym dobrem kulturowym. Przesłaniem tego festiwalu jest pokazanie różnych sposobów pokazywania Mahabharaty przy jednoczesnym zauważeniu tego, co wspólne we wszystkich adaptacjach - wyjaśnia ideę festiwalu profesor Bharatavathsala Reddy zajmujący się tradycjami widowiskowymi Indii.

Mahabharata składa się ze stu tysięcy wierszy i sporych fragmentów prozy. To najdłuższy utwór literacki świata. Liczy prawie 2 miliony słów, czyli 10 razy tyle co "Iliada" i "Odyseja" razem wzięte!


usc


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Indie: najkrwawsze ze świąt

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 14:41
Muzułmanie indyjscy tradycji szyickiej obchodzą święto Aszura.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trwa liczenie ludzi w Indiach

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 06:00
W Indiach rozpoczyna się druga faza spisu powszechnego. To największe liczenie ludzi na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka, która wprawia w trans

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2011 08:00
Festiwale sakralne w Indiach mają olbrzymią publiczność. Ale i gatunków religijnej muzyki w tym wielokulturowym kraju jest mnóstwo.
rozwiń zwiń