Polskie Radio
Section05
dane osobowe

"RODO rozbudowuje prawa każdego z nas w kontekście cyfrowym"

RODO - nowe unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych wejdzie w życie 25 maja tego roku. O tym, w jaki sposób nowe regulacje wpłyną na bezpieczeństwo naszych danych i jakie nowe obowiązki nakładają na przedsiębiorców, rozmawiali w audycji 24 Poziom Piotr Drobek z Departamentu Edukacji Społecznej i Współpracy Międzynarodowej GIODO i Piotr Ciski z SAGE Polska.
Zobacz więcej na temat:  dane osobowe ochrona danych osobowych nowe technologie

"Przedsiębiorcy mieli 2 lata na przygotowanie się"

Dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji powiedział w radiowej Jedynce, że za cztery miesiące odbędzie się duża reforma przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Proponowane zmiany obejmą między innymi banki, które nie będą musiały uzyskiwać zgody na tak zwane profilowanie klienta, czyli analizę danych dotyczących konkretnej osob.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dane osobowe Ministerstwo Cyfryzacji Wojciech Dąbrowski

Rozporządzenie RODO. Czy nasze dane będą bezpieczne w sieci?

- Obecnie za dane osobowe uznajemy informacje, które umożliwiają potwierdzenie naszej tożsamości jak imię, nazwisko, czy nr PESEL. Są to także informacje na temat lokalizacji, czy identyfikator internetowy. W ramach rozporządzenia definicja danych osobowych została rozszerzona o kolejne elementy - mówił spec. ds. ochrony danych Piotr Liwszic.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka nowe technologie Kuba Marcinowicz technologie big data dane osobowe ochrona danych osobowych ochrona danych

"Czeka nas ogromna reforma dot. ochrony danych osobowych”

 - Obchodzony 28 stycznia Dzień ochrony danych osobowych stwarza okazję do rozmowy na ten temat. Za cztery miesiące wchodzi ogromna reforma dotycząca ochrony danych osobowych, której źródłem jest prawo unijne – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ochrona danych osobowych dane osobowe Ministerstwo Cyfryzacji Unia Europejska bezpieczeństwo w intenecie

Interakcje: O (nie)bezpieczeństwie w sieci

– Nasze wrażliwe dane w niepowołane ręce trafiają najczęściej od nas samych – wskazywał w Interakcjach dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji. W Polskim Radiu 24 o problemach związanych z bezpieczeństwem naszych danych mówili również prof. Stefan Dziembowski z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo danych ochrona danych osobowych dane osobowe internet

Zmiany w ochronie danych osobowych. "Ponad 1,5 tys. uwag"

„Zmiany w ochronie danych osobowych to jeden z większych procesów legislacyjnych. W jego ramach zmieniamy ponad 130 ustaw, m.in. Kodeks Pracy, brawo bankowe, prawo ubezpieczeniowe, działalność ubezpieczeniową, ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną czy prawo telekomunikacyjne. To wszystko wymaga dostosowania” – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z ministerstwa cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  dane osobowe ochrona danych osobowych Ministerstwo Cyfryzacji

Projekt ustawy o ochronie danych osobowych. "Krok milowy"

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu nowych przepisów o ochronie danych osobowych. Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło ich wstępną analizę. O tym, co z niej wynika i o zapowiadanych zmianach rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Maciej Kawecki (Ministerstwo cyfryzacji), Maciej Bitner (Wise Europa) i Marek Wołos (Izba Domów Maklerskich).
Zobacz więcej na temat:  dane osobowe Ministerstwo Cyfryzacji ochrona danych osobowych