Polskie Radio
Section05
dane osobowe

Zmiany w ochronie danych osobowych. "Ponad 1,5 tys. uwag"

„Zmiany w ochronie danych osobowych to jeden z większych procesów legislacyjnych. W jego ramach zmieniamy ponad 130 ustaw, m.in. Kodeks Pracy, brawo bankowe, prawo ubezpieczeniowe, działalność ubezpieczeniową, ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną czy prawo telekomunikacyjne. To wszystko wymaga dostosowania” – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z ministerstwa cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  dane osobowe ochrona danych osobowych Ministerstwo Cyfryzacji

Projekt ustawy o ochronie danych osobowych. "Krok milowy"

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu nowych przepisów o ochronie danych osobowych. Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło ich wstępną analizę. O tym, co z niej wynika i o zapowiadanych zmianach rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Maciej Kawecki (Ministerstwo cyfryzacji), Maciej Bitner (Wise Europa) i Marek Wołos (Izba Domów Maklerskich).
Zobacz więcej na temat:  dane osobowe Ministerstwo Cyfryzacji ochrona danych osobowych

Komisja Europejska wzmacnia ochronę danych osobowych

Rozporządzenie e-privacy, nad którym pracuje obecnie Komisja Europejska, zakłada zmiany w standardzie ochrony danych osobowych. Pomimo zastrzeżeń branży internetowej, komisja proponuje zaostrzenie przepisów dotyczących gromadzenia i przetwarzania danych osobowych użytkowników sieci. O e-privacy rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza ekonomista Paweł Budrewicz, Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński), Marek Kłoczko (KIG) i dr Maciej Kawecki (Ministerstwo Cyfryzacji).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 finanse publiczne Komisja Europejska dane osobowe GIODO

"Kto ma dane, ten ma moc dotarcia do konsumentów"

25 maja 2018 roku zmieni się system prawny, dotyczący ochrony danych osobowych. Nowe przepisy będą wzmacniać prawa osób, których dane są zbierane, natomiast na przedsiębiorców i inne podmioty przetwarzające dane będą nałożone nowe obowiązki. O zmianach w prawie i o tym jak zadbać o bezpieczeństwo naszych danych mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Piotrowska (prezes Fundacji Wiedza to Bezpieczeństwo).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 nowe technologie dane osobowe internet bezpieczeństwo w sieci Aleksandra Piotrowska

Jakie metody stosują cyberprzestępcy i jak się bronić?

W tak zwanym darknecie, czyli niekontrolowanym obszarze sieci, pojawiła się oferta sprzedaży danych wrażliwych kliku tysięcy klientów czterech dużych banków działających w Polsce. Nie wiemy jeszcze, jakie jest realne zagrożenie wynikające z tego wycieku, mówi w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Piotr Drobek, ekspert w Biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberatak dane osobowe Dominik Olędzki internet

"To wzmocnienie prywatności do ekstremalnego poziomu"

Trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu nowej ustawy o ochronie danych osobowych. Znowelizowane przepisy mają lepiej chronić obywateli. – To zmiany trudne dla przedsiębiorców, ale równocześnie bardzo prospołeczne – mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  firma dane osobowe ochrona danych osobowych Ministerstwo Cyfryzacji Unia Europejska bezpieczeństwo w intenecie

Rewolucyjne zmiany w ochronie danych osobowych

Powstanie nowy urząd – zamiast Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, będziemy mieli Urząd Ochrony Danych Osobowych. Prezes tej instytucji będzie mógł nakładać wysokie kary – do 20 milionów euro lub 4 proc. światowego obrotu za naruszenie ochrony danych osobowych. O reformie mówili w audycji Rządy Pieniądza dr Maciej Kawecki (koordynator reformy danych osobowych z Ministerstwa Cyfryzacji), dr Marian Szołucha, (Akademia Finansów i Biznesu Vistula) Mikołaj Stępniewski (Investors TFI) i dr Małgorzata Bonikowska (Ośrodek Think Tank).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bezpieczeństwo w intenecie ochrona danych osobowych Ministerstwo Cyfryzacji GIODO dane osobowe bezpieczeństwo w sieci