Kultura

Tych filmów nie możesz przegapić na Nowych Horyzontach!

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 15:00
Na zaczynającym się w czwartek Festiwalu Nowe Horyzonty do zobaczenia będzie 469 filmów, w tym ponad 220 pełnometrażowych. Marcin Pieńkowski poleca te, których nie można przegapić.
Audio
  • Rozmowa z Marcinem Pieńkowskim ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty - "Trójkowo, filmowo" 15.07.2012
Kadr z filmy Holy Motors
Kadr z filmy "Holy Motors" Foto: Fot.: mat. organizatora

Marcin Pieńkowski ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty radzi, by na 12. edycji festiwalu obejrzeć  fantazyjny "Holy Motors". A można to będzie zrobić w obecności reżysera Léosa Caraxa, który po raz pierwszy przyjedzie do Polski. Gość "Trójkowo, filmowo" określa ten film jako "surrealistyczny do szpiku kości".-  Eva Mendes wygląda w nim jak Anita Ekberg ze "Słodkiego życia" Federico Felliniego a Kylie Minogue jak melancholijne aktorki z lat 60. - mówi.

Gość Trójki zachęca także do zobaczenia filmu otwarcia festiwalu, czyli "Miłości" Michaela Haneke. - Ten film już został okrzyknięty arcydziełem - podkreśla Marcin Pieńkowski. Jego zdaniem nie mniej ciekawie zapowiada się drugie dzieło otwierające Nowe Horyzonty - "Bestie z południowych krain", który zaczął swą karierę na festiwalu Sundance. - Mówi się, że to jeden z najważniejszych filmów amerykańskiego kina niezależnego ostatniej dekady. To kino realizmu magicznego, piękne wizualnie, opowieść o prywatnej małej apokalipsie na końcu świata - zaznacza gość Trójki.

Wśród filmów prezentowanych w ramach konkurs Filmy o sztuce Marcin Pieńkowski poleca "Pokój 237"  oraz "Jutro" o rosyjskiej kontrowersyjnej grupie artystycznej Voina.

Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem Michała Nogasia po 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

Festiwal Nowe Horyzonty zaczyna się 19 lipca we Wrocławiu. Potrwa 11 dni.

Studio Festiwalowe Trójki działać będzie w Teatrze Lalek we Wrocławiu. Poza Ryszardem Jaźwińskim i Michałem Nogasiem na Nowych Horyzontach pojawią się także Jerzy Sosnowski i Marek Niedźwiecki , który 20 lipca poprowadzi "Listę Przebojów Programu Trzeciego" z wrocławskiego Rynku.

Wszystkie informacje o festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty można znaleźć na stronie: nowehoryzonty.pl . Trójka jest patronem wydarzenia .

"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godzinie 14.00. Zapraszamy do słuchania .

(pg)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni