EURO 2016

Euro 1972 w Belgii

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 11:00
Mistrzostwa Europy w Belgii wygrała reprezentacja RFN, której gwiazdą był wówczas legendarny Gerd Mueller. W finale rozbiła ZSRR 3:0.
Finał Euro 1972. Gerd Mueller strzela na bramkę ZSRR
Finał Euro 1972. Gerd Mueller strzela na bramkę ZSRRFoto: PAP/DPA

W kwalifikacjach startowały 32. drużyny podzielone w 8 grupach. Następnie zwycięzcy awansowali do ćwierćfinałów, które wyłoniły cztery ekipy na główny turniej.

Ku radości fanów reprezentacji Belgii - ich ulubieńcy przebili się przez trudną grupę (Portugalia, Szkocja i Dania), a następnie w ćwierćfinałowym dwumeczu wyeliminowali Włochów (0:0 i 2:1). To oznaczało, że Belgia debiutowała na Euro przed własną publicznością. Obok ekipy gospodarzy do turnieju zakwalifikowały się też RFN (w grupie pokonali Polaków), ZSRR i Węgrzy.

Mecze rozgrywano na czterech stadionach - w tym dwóch w Brukseli. W pierwszym półfinale Belgia przegrała z RFN 1:2. Oba gole zdobył Gerd Mueller - niekwestionowana gwiazda kwalifikacji. Mueller zdobył 6 goli w 6 występach eliminacyjnych swojej drużyny (w tym dwa przeciwko Polsce). Z kolei Węgrzy minimalnie przegrali z ZSRR 0:1.

Spotkanie o trzecie miejsce padło łupem Belgów, którzy na stadionie w Liege pokonali Węgrów 2:1. W finale po raz trzeci (na cztery turnieje) w historii zagrali piłkarze ZSRR. Jednak tego dnia znów błysnął Gerd Mueller, który zdobył dwa gole dla zwycięskiej ekipy RFN z ZSRR. Trzeciego gola strzelił Herbert Wimmer i pierwszy sukces RFN na tego typu imprezie stał się faktem.

wikipedia wikipedia

man

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Euro 1968 we Włoszech

01.04.2016 10:00
Turniej finałowy we Włoszech po raz pierwszy zaczął oficjalnie funkcjonować pod nazwą - mistrzostwa Europy (wcześniej turniej nazywany był Pucharem Narodów). Tytuł zdobyła ekipa gospodarzy.
Kibice reprezentacji Włoch cieszą się ze zdobycia mistrzostwa Europy w 1968 roku po finale z Jugosławią
Kibice reprezentacji Włoch cieszą się ze zdobycia mistrzostwa Europy w 1968 roku po finale z JugosławiąFoto: PAP/DPA

Po raz pierwszy zmieniono też formę kwalifikacji. Wprowadzono podział na grupy, a następnie - ćwierćfinały, które wyłaniały czwórkę drużyn turnieju głównego. Powstało 7 grup po cztery drużyny i jedna, w której grały trzy zespoły.

Wygrana w grupie dawało 2 punkty, remis - 1 punkt, porażka - 0. Spotkania rozgrywano metodą u siebie i na wyjeździe każdy z każdym. Zupełnie jak współcześnie. Zwycięzcy grup awansowali do ćwierćfinałłów.

Z kwalifikacji do turnieju we Włoszech dostali się poza drużyną gospodarzy dostała się Anglia, Jugosławia i ekipa ZSRR. Spotkania rozgrywano na trzech stadionach - w Rzymie, Neapolu i Florencji.

W pierwszym półfinale Włochy - ZSRR po czasie regulaminowym i dogrywce utrzymał się bezbramkowy remis, co oznaczało wówczas, że rzut monetą zdecyduje o grze w finale. Dobrą stronę monety wybrał kapitan reprezentacji Włoch - Giacinto Facchetti i gospodarze mogli się cieszyć z awansu. W drugim półfinale Jugosławia pokonała Anglię 1:0.

W meczu o trzecie miejsce Anglia pokonała ZSRR 2:0. Finał Włochy - Jugosławia na Stadio Olimpico zakończył się natomiast remisem 1:1 po dogrywce. Tym razem nie było jednak rzutu monetą, a dodatkowe spotkanie. W durgim podejściu do finału wygrali już Włosi 2:0.

wikipedia wikipedia

man, wiki