Polskie Radio
Section05

Historia Euro

ANALIZA Pech Polski na Euro? Wciąż dopisujemy kolejne akty dramatu

Występy reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy dotychczas przyniosły kibicom nad Wisłą zdecydowanie więcej frustracji niż radości. Poza słynnymi frazesami o tym, że "nie ma już słabych drużyn" i "mecz nie ułożył się po naszej myśli", winę zrzucano na czynnik losowy. Czy Polacy naprawdę mają na Euro pecha? Poniżej przyjrzymy się czterem sytuacjom, które kibice z żalem rozpamiętywali jeszcze długo po zakończeniu mistrzostw.
Zobacz więcej na temat:  SPORT reprezentacja Polski Piłka nożna Euro 2024

TYLKO U NAS Historia EURO: 2008 – Boruc samotnym bohaterem. Początek hiszpańskiej dominacji

Bez Anglików i Zinedina Zidane’a, ale za to z Polakami – taki był skład finałów EURO 2008. Wbrew zapoczątkowanym cztery lata wcześniej obawom, na boiskach Austrii i Szwajcarii nie zatriumfowała, jak cztery lata wcześniej, defensywa, a jej znacznie atrakcyjniejsza alternatywa.
Zobacz więcej na temat:  Piłka nożna Euro 2020 SPORT reprezentacja Polski reprezentacja Hiszpanii Artur Boruc

TYLKO U NAS Historia EURO: 2012 - chaos i „farbowane lisy”, ekipa Smudy nie wykorzystała szansy

Kiedy 18 kwietnia 2007 roku Michel Platini wyciągnął kartkę z napisem Polska i Ukraina wiadomo było, że te dwa kraje czeka wielkie wyzwanie. Polacy nie mieli ani stadionów, ani dróg, ani nawet przyzwoicie grającej reprezentacji. Ogromny entuzjazm dotyczący organizacji największej w dziejach imprezy sportowej w naszym kraju spotykał się z wszechobecnym pytaniem: czy zdążą?
Zobacz więcej na temat:  Piłka nożna Euro 2020 SPORT Euro 2012 Franciszek Smuda reprezentacja Polski Euro 2024

"Czarne konie" mistrzostw Europy. Od "duńskiego dynamitu" do "wejścia Smoków"

Kibice futbolu kochają niespodzianki i starcia Dawida z Goliatem, w których zwycięża ten pierwszy. Takich historii nie zabrakło również podczas mistrzostw Europy. Oto reprezentacje, które odniosły sukces wbrew kalkulacjom bukmacherów i ocenom ekspertów.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna Euro 2020 mistrzostwa europy reprezentacja Grecji reprezentacja Walii reprezentacja Danii reprezentacja Czech reprezentacja Turcji reprezentacja Islandii