EURO 2016

Euro 1984 we Francji

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 14:00
Mistrzostwa Europy w 1984 roku po raz drugi w historii tej imprezy zorganizowała Francja. "Trójkolorowi" stanęli na wysokości zadania i zdobyli trofeum po finałowym boju z Hiszpanią.
Michel Platini odbiera puchar po zdobyciu mistrzostwa Europy w 1984 roku
Michel Platini odbiera puchar po zdobyciu mistrzostwa Europy w 1984 rokuFoto: PAP/Panoramic

Francja zakwalifikowała się do mistrzostw automatycznie, jako gospodarz, a pozostałe 32 europejskie drużyny zostały podzielone na 7 grup, których zwycięzcy awansowali do finałowej imprezy.

Bilet do Francji z eliminacji zapewniły sobie: Belgia, Portugalia (debiut po awansie z grupy z ZSRR, Polską i Finlandią), Dania, Jugosławia, Rumunia (debiut), RFN i Hiszpania.

Po raz pierwszy turniej finałowy rozgrywano w aż siedmiu miastach - Paryżu, Marsylii, Lyonie, Saint-Etienne, Lens, Nantes i Strasburgu. Format imprezy po małej rewolucji z 1976 roku również został nieco zmieniony. Tym razem dwa pierwsze zespoły z dwóch grup finałowych grały później między sobą spotkania półfinałowe. Zrezygnowano też z meczu o trzecie miejsce.

Gospodarze zdominowali grupę A głównie za sprawą Michela Platiniego (późniejszy szef UEFA). Drugą pozycję zajęli Duńczycy. Z kolei po bardzo wyrównanej rywalizacji w grupie B do półfinału weszła Hiszpania, która miała identyczną liczbę punktów i różnicę bramek, co druga - Portugalia. Strzeliła jednak więcej goli (trzy przy dwóch bramkach Portugalii) i to zdecydowało o awansie z pierwszego miejsca.

W pierwszym półfinale "Trójkolorowi" na Stade Velodrome w Marsylii stoczyli niesamowity bój z Portugalią. W regulaminowym czasie było 1:1, a w dogrywce posypały się kolejne bramki. Decydujący cios zadał w 119. minucie spotkania - największy gwiazdor Francji - Michel Platini, ustalając wynik meczu na 3:2 dla gospodarzy.

Drugi półfinał był równie zacięty. Hiszpanie po remisie w regulaminowym czasie gry i dogrywce (1:1) potrzebowali aż pięciu serii rzutów karnych, by uporać się z Danią.

Finał na Parc des Princes w Paryżu był kolejnym popisem "Trójkolorowych" i ich lidera - Platiniego. Francuz otworzył wynik po rzucie wolnym, a następnie - mimo iż gospodarze kończyli mecz w osłabieniu - rywali dobił Bruno Bellone w ostatniej minucie meczu. Francja po raz pierwszy została mistrzem Europy. Niekwestionowana zasługa w tym króla strzelców turnieju - Michela Platiniego (9 goli), który niedługo później został nagrodzony Złotą Piłką i innymi wyróżnieniami dla najlepszego piłkarza globu.


man

Zobacz więcej na temat: Historia Euro Piłka nożna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Euro 1980 we Włoszech

01.04.2016 13:00
Mistrzostwa Europy w 1980 roku po raz kolejny zawitały do słonecznej Italii. Po raz pierwszy grono finalistów powiększono z 4 do 8 drużyn. Ostatecznie triumfowała ekipa RFN, co było jej drugim tytułem najlepszej drużyny Starego Kontynentu.
Horst Hrubesch podczas meczu Euro 1980 RFN z Holandią
Horst Hrubesch podczas meczu Euro 1980 RFN z HolandiąFoto: PAP/DPA/SVEN SIMON

Za zmianą formatu turnieju głównego poszła też korekta w kwalifikacjach. Włosi jako gospodarze turnieju uzyskali automatyczny awans. Z kolei pozostałe 31. europejskich drużyn podzielono na 7 grup (w grupach było po 5 lub 4 drużyny), których zwycięzcy kwalifikowali się do finałowej imprezy.

Z eliminacji zwycięsko wyszły - Anglia, Belgia, Hiszpania, Holandia (w grupie rywalizowała z Polską - drugie miejsce, NRD, Szwajcarią i Islandią), Czechosłowacja, Grecja (debiut) i RFN.

Finałowy turniej rozegrano również w nowym formacie. Osiem zespołów podzielono na dwie grupy. Zwycięzcy grup automatycznie awansowali do finału, a drugie zespoły do meczu o trzecie miejsce. Spotkania rozegrano na czterech stadionach - w Rzymie, Mediolanie, Neapolu i Turynie. 

Grupę A wygrali zawodnicy RFN, a na drugiej pozycji uplasowała się Czechosłowacja. W grupie B triumfowali Belgowie przed Włochami.

Mecz o trzecie miejsce padł łupem Czechosłowacji, która znów świetnie wykonywała rzuty karne (w poprzedniej edycji mistrzostw po karnych wygrała cały turniej) w starciu z Włochami. Po dogrywce wynik był 1:1, a do rozstrzygnięcia potrzeba było aż dziewięć serii (!) "jedenastek" (9:8 dla Czechosłowacji).

Finał na Stadio Olimpico w Rzymie okazał się szczęśliwy dla RFN, która po raz drugi zdobyła mistrzostwo Europy. Zwycięstwo z Belgią (2:1) zapewnił ekipie Niemiec Zachodnich Horst Hrubesch - strzelec obu goli dla tej drużyny w finale.


man


Zobacz więcej na temat: Historia Euro Piłka nożna