X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Komitet KOR Propaganda i represje
Section02
Section04
Section05
Polskie Radio tuba propagandową W drugiej połowie lat 70. Polskie Radio wciąż było tubą propagandową władzy ludowej. Po manifestacjach w Radomiu i Ursusie, procesach politycznych robotników strajkujących w 1976 roku, po powstaniu Komitetu Obrony Robotników, Polskie Radio stanęło po stronie bijących, a nie bitych. Zgodnie z partyjnymi wytycznymi piętnowało protestujących "warchołów". O powstaniu KOR nie poinformowały oficjalne media w Polsce. Istnienie Komitetu było wiedzą, która nie przeniknęła do szerokiej opinii publicznej. Polacy mogli usłyszeć o ludziach pierwszej polskiej jawnej opozycji dzięki Radiu Wolna Europa. Wojna w eterze toczyła się przez wszystkie dekady PRL. Stacje radiowe nadawane zza żelaznej kurtyny, były konsekwentnie zagłuszane przez komunistów. Polskie sekcje Radia Madryt, BBC, Głosu Ameryki, Deutsche Welle, Radia France Internationale, a przede wszystkim Radia Wolna Europa, mówiły o tym, o czym w kraju nie wolno było nawet pomyśleć. Dla komunistycznej propagandy była to walka o rząd dusz. W rzeczywistości była to wojna między kłamstwem a prawdą.
Odrzućcie rozterki i jałowe krytykanctwo

- Towarzysze, będziemy niezłomnie kierować się leninowskimi normami życia partyjnego, zacieśniając więź z członkami partii i klasą robotniczą - mówił Edward Gierek. (PR, 9.09.1976)

To nie byli robotnicy, tylko chuligani

- Tych chuliganów bronią mąciciele i gracze polityczni. Potępiamy tych, którym się nie chce pracować - mówiła Danuta Janas na spotkaniu z Edwardem Gierkiem w Radomiu. (PR, 1977)

Antysocjalistyczny margines

Stefan Piątkowski, komendant wojewódzki MO w Szczecinie, o zagrożeniach ze strony zagranicznych ośrodków dywersyjnych oraz antysocjalistycznej działalności KOR i ROPCiO. (PR, 1977)

To była prowokacja za dolary

Janina Pietrasik, robotnica z "Radoskóru", nazywa działania opozycji "prowokacją płatną dolarami" w czasie spotkania z Edwardem Gierkiem w Radomiu. (PR, 1977)

Słuszność socjalistycznej polityki

- Nie będzie odwrotu od generalnej linii partii, w której człowiek, jego prawa i dobro zajmują naczelne miejsce - mówił premier Piotr Jaroszewicz w Sejmie. (PR, 31.03.1977)

Tylko niektórzy rozrabiali

- My, członkowie partii 25 czerwca pogubiliśmy się. Wam, towarzyszu sekretarzu i partii, było ciężej - mówił Jan Włodarski na spotkaniu z Edwardem Gierkiem w Radomiu. (PR, 1977)

Naszym celem jest PZPR

- Młodzież będzie zawsze z partią - mówiła Małgorzata Rogowska, studentka Politechniki Świętokrzyskiej na wiecu potępiającym wydarzenia w Radomiu w 1976 toku. (PR, 1977)

Nad robotnikami czuwa partia

- Tu nie ma skrzywdzonych robotników. Pięściami będziemy bronić narodowego majątku - mówił Kazimierz Siuda na spotkaniu z Edwardem Gierkiem w Radomiu. (PR, czerwiec 1977)

Zawsze będziemy z partią

- Wyciągając wnioski z chwil słabości wzięliśmy sprawy w swe uczciwe ręce - słyszymy na spotkaniu w Radomiu w zakładach im. Waltera z Edwardem Gierkiem. (PR, 3.09.1977)

Partia nasza kształtuje postawy moralne

- W społeczeństwie socjalistycznym stosunki między ludźmi są oparte na sprawiedliwości, uczciwości, poszanowaniu godności - mówił Edward Gierek na zjeździe partii. (PR, 7.10.1977)

Młodzież popiera program partii

Wystąpienie Krzysztofa Trębaczkiewicza z Rady Głównej Federacji ZSMP, wygłoszonego podczas IX plenum KC PZPR o kształtowaniu świadomości socjalistycznej młodzieży. (PR, 8.10.1977)

Z zaangażowaniem wspieramy partię

- Cenimy sobie bezpośredni kontakt z wami. Ze szczerej rozmowy załoga wyciągnęła prawidłowe wnioski - mówił Zygmunt Wroński z Zakładów Mechanicznych "Ursus". (PR, 8.10.1977)

Polska Ludowa państwem prawa

- W Ursusie i Radomiu nie doszło do bicia protestujących, a funkcjonariusze MO zachowywali się zgodnie z prawem - mówił prokurator Lucjan Czubiński. (PR, 13.02.1980)

Kościół nietolerancyjny i dewocyjny

Kazimierz Kąkol, szef Urzędu ds. Wyznań, mówił o konfrontacji fanatycznego Kościoła z siłami politycznego postępu, jakie reprezentuje władza komunistyczna. (PR, 13.02.1980)

Ideologia buntu

- Zbiorowy odruch buntu przemienił się w ruch społeczny, którego ideologia jest oparta na zasadzie "wszystko co czyni władza jest złe"- mówił Bohdan Świątkiewicz. (PR, 1.10.1981)

Źli korowcy w "Solidarności"

- Ci, co stawiają na KOR to awanturnicy. Z nimi partia się nie dogada - mówił Stefan Olszowski, członek Biura Politycznego KC PZPR o dialogu z "Solidarnością". (PR, brak daty)