Święta Bożego Narodzenia w Polskim Radiu

Dziś Objawienie Pańskie. "To najstarsze święto chrześcijańskie"

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 10:00
Objawienie Pańskie, czyli popularne Święto Trzech Króli, to dziś przede wszystkim pamiątka hołdu złożonego Jezusowi przez mędrców ze wschodu. O historii uroczystości i związanych z nią tradycjach w Polskim Radiu 24 mówił Grzegorz Górny, dziennikarz i autor książki "Trzej Królowie. Dziesięć tajemnic. Sekrety Bożego Narodzenia".
Audio
  • 6.01.17 Święto Trzech Króli. "To najstarsze święto chrześcijańskie"
Święto symbolizuje pokłon złożony Jezusowi przez Trzech Mędrców ze Wschodufot.pixabay.com
Święto symbolizuje pokłon złożony Jezusowi przez Trzech Mędrców ze Wschodu/fot.pixabay.com

Jak przypominał na naszej antenie Grzegorz Górny, Objawienie Pańskie swoją historię ma w już w Święcie Epifanii, obchodzonym w okresie pierwotnego chrześcijaństwa. – To najstarsze święto chrześcijańskie – zauważył gość Polskiego Radia 24. – Wówczas podczas jednego dnia świętowano aż cztery wydarzenia: Boże Narodzenie, hołd trzech mędrców, chrzest Jezusa w Jordanie i wesele w Kanie Galilejskiej. W tych czterech przypadkach mamy do czynienia z objawieniem się Jezusa, choć w innych sytuacjach i wobec różnych ludzi – zauważył ekspert.

Dziś nieodłącznym elementem obchodów Objawienia Pańskiego są Orszaki Trzech Króli. – To tradycja, która została zapoczątkowana w XIX wieku, w Hiszpanii. Z czasem zawędrowała również do nas i w ostatnich latach również w Polsce odbywają się organizowane z wielkim rozmachem pochody – mówił Grzegorz Górny.

6 stycznia jest ważną data nie tylko w kalendarzu Kościoła katolickiego. Dla wschodnich chrześcijan to wigilia Bożego Narodzenia.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Przemysław Goławski.

Polskie Radio 24

_________________

Data emisji: 6.01.17

Godzina emisji: 10.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak