Polskie Radio
Section05
Trzech Króli

Życzenia pary prezydenckiej dla uczestników orszaków Trzech Króli

- Od kilkunastu lat obchodzimy Święto Trzech Króli podejmując w nowy sposób starą jasełkową tradycję - podkreślili prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Uczestnikom tegorocznych orszaków Trzech Króli życzyli udanego świętowania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Trzech Króli wiara Kościół aktualności katolickie Kościół katolicki Warszawa prezydent Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda

Orszaki Trzech Króli w całej Polsce. Są otwarte na wszystkich, także niewierzących

Dziś Święto Trzech Króli. To popularna nazwa Uroczystości Objawienia Pańskiego, a jej świętowanie wiąże się z biblijną historią mędrców, którzy przybyli do Betlejem po narodzeniu Jezusa, by oddać Mu pokłon. Scena pokłonu trzech monarchów w ciągu wieków stała się motywem licznych dzieł sztuki oraz inscenizacji teatralnych, także jasełkowych. 
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli Orszak Trzech Króli Kościół Kościół katolicki

Święto Trzech Króli w wydaniu podhalańskim. Jak wygląda Orszak pod Tatrami?

Tradycyjnie już w święto Trzech Króli ulicami wielu miast przejdą odświętne orszaki. Pod Tatrami wydarzenie to ma wyjątkową oprawę - marsz odbywa się z udziałem górali ubranych w stroje regionalne, są kapele folklorystyczne i oczywiście śpiewa się znane tylko tutaj pastorałki.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Bolechowski Trzech Króli Orszak Trzech Króli Podhale folklor Piotr Firan Trójka

Ponad 800 Orszaków Trzech Króli na 800-lecie szopek bożonarodzeniowych i jasełek. Wydarzenia w całej Polsce

W uroczystość Objawienia Pańskiego, która tradycyjnie nazywana jest świętem Trzech Króli, ulicami polskich miejscowości przejdą radosne pochody - Orszaki Trzech Króli. Inicjatywa ulicznych jasełek gromadzi wszystkich, którzy chcą wspólnie świętować ten dzień, a orszaki organizowane są przez parafie, władze miejskie i lokalne stowarzyszenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Trzech Króli wiara Kościół aktualności katolickie Kościół katolicki Warszawa Przemysław Goławski

Dziś święto Trzech Króli. "Jedno z najstarszych i najbardziej chrześcijańskich"

W Kościele 6 stycznia obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii. W polskiej tradycji nazywane jest świętem Trzech Króli. Jest ono jednym z najstarszych i najbardziej chrześcijańskich świąt. Powstało na początku IV wieku. Tego dnia czci się Chrystusa, który ukazuje się światu pogańskiemu.
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli POLSKA Kościół wiara chrześcijaństwo

Kolędy i pastorałki - wielkie skarby polskiej kultury

- Często nie zdajemy sobie sprawy, że wyśpiewujemy wielkie skarby polskiej kultury, jak "Mizerna cicha, stajenka licha" Teofila Lenartowicza. Od XVII wieku powstało wiele kolęd wartościowych pod względem literackim, jak "W żłobie leży" pióra Piotra Skargi. W XIX wieku powstała majestatyczna "Bóg się rodzi" autorstwa Franciszka Karpińskiego - mówiła w Dwójce Marta Domachowska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Trzech Króli Dwójka kolędy

Alfabet Bożego Narodzenia: od aniołów, przez kolędy, aż po życzenia świąteczne

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość? Przedstawiamy bożonarodzeniowy alfabet! 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie tradycja zwyczaje Wigilia kutia Trzech Króli Betlejem choinka Trójka

Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość?  
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie tradycja zwyczaje Wigilia kutia Trzech Króli Betlejem choinka msn21-historia HISTORIA

"Powrót do przeszłości zawsze jest czymś przyjemnym". Henryk Domański o orszakach Trzech Króli

- To się bardzo rozprzestrzenia jako coś takiego, co zadziałało nagle. Jest to bardzo pozytywne, zresztą powrót do przeszłości zawsze jest czymś przyjemny - o marszach organizowanych w święto Trzech Króli mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog PAN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA religia Trzech Króli społeczeństwo Henryk Domański Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz

Św. Helena - potężna cesarzowa Imperium Rzymskiego

Już w IV w. - nad grotą, w której przyszedł na świat Jezus i gdzie oddali mu pokłon Trzej Królowie - wybudowana została bazylika Narodzenia Pańskiego. Inicjatorką wzniesienia tego sanktuarium była Helena - matka cesarza Konstantyna. Jej życie pełne było niespodziewanych i dramatycznych wydarzeń. Jak to się stało, że córka właściciela zajazdu w Bitynii została po latach najpotężniejszą kobietę Imperium Romanum?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Trzech Króli Jezus Chrystus Konstantynopol Palestyna święta helena