Nowa Tradycja 2018

Waglewski: sampler stał się bohaterem Nowej Tradycji

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 16:20
- Podczas przesłuchań myśmy specjalnie zwrócili uwagę na słowo "nowa" w nazwie festiwalu - mówił w Dwójce Wojciech Waglewski, który przewodniczył obradom jury podczas konkursu Nowa Tradycja 2018.
Audio
  • Jurorzy konkursu Nowa Tradycja 2018 o artystach, którzy w nim wystąpili (Filharmonia Dwójki)
Michał Jacaszek
Michał JacaszekFoto: Wojciech Kusiński/PR

vocal varsche feat jacaszek nowa tradycja 2018 1200.jpg
Vocal Varshe feat. Jacaszek zwycięzcami konkursu "Nowa Tradycja" 2018

Zdaniem lidera zespołu VooVoo konkursowe występy artystów udowodniły, że sampler i klawisze stały się istotnym elementem brzmienia nowej polskiej sceny folkowej. Obserwacja ta znalazła odbicie w nagrodzie "Złote Gęśle" przyznawanej najlepszemu instrumentaliście na festiwalu. W tym roku otrzymał ją, ku swojemu zdziwieniu, Michał Jacaszek, który obsługiwał instrumenty elektroniczne w zespole Vocal Varshe. Wojtek Waglewski tłumaczył, że w ten sposób jury chciało powalczyć ze stereotypem, wedle którego generowanie brzmień elektronicznych nie wymaga specjalnych umiejętności. - Nie wyróżniliśmy Michała ze względu na wirtuozerię, ale ze względu na jego rozpoznawalny ton. Wypracowanie własnego muzycznego języka to w końcu główne zadanie muzykantów na tej planecie.

Grand Prix konkursu Nowa Tradycja zdobył zespół Vocal Varshe, który łączy tradycyjne pieśni żydowskie z elektroniką i brzmieniem wiolonczeli. Wojciech Waglewski zdradził, że grupa ta do końca walczyła o główną nagrodą z zespołem Polmuz. Juror skomentował też występy pozostałych nagrodzonych artystów i wyjaśnił, dlaczego w tym roku nie przyznano II nagrody.

***

Rozmawiał: Kuba Borysiak

Goście: Wojciech Waglewski, Sylwia Świątkowska i Tomasz Janas (jurorzy konkursu Nowa Tradycja)

Data emisji: 13.05.2018

Godzina emisji: 20.07

Materiał został wyemitowany w programie Filharmonia Dwójki.