Nowa Tradycja 2018

Kirszenbaum - laureaci Nowej Tradycji nagrywają debiutancką płytę

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 17:00
"Kirszenbaum to szczerość, oryginalność i młodzieńcza energia" - tak opisali muzykę krakowskiego zespołu jurorzy 21. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja", przyznając mu III nagrodę. Zespół właśnie wszedł do studia im. Jerzego Wasowskiego i nagrywa swoją pierwszą płytę.
Audio
  • Wywiad z zespołem Kirszenbaum (Dwójka/Źródła)
Kirszenbaum nagrywa  w studiu Polskiego Radia
Kirszenbaum nagrywa w studiu Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński

Kirszenbaum to Kacper Szpyrka i Jakub Wiśniewski – pierwszy jest filozofem, drugi anglistą. Razem stworzyli muzykę, której nie da się opisać jednym słowem, choć niektórzy szufladkują ją jako postfolk. Muzyka Kirszenbaum wprowadza słuchacza w magiczny trans. Wpada w ucho i jednocześnie fascynuje wizjami łączącymi np. pradawny hermetyzm i węża pożerającego własny ogon z japońską filmową Godzillą z lat 50. Mieszankę muzyczną podsycają dodatkowo oryginalne teledyski ilustrowane obrazami zaczerpniętymi z początków niemego kina science-fiction. Kirszenbaum to sztuka o niepowtarzalnym klimacie i wysublimowanej treści:

Spotkałem Węża i zasyczał o tym, że czas to pralka co wiruje w oku.

Wąż samogon pędził, lecz mi radził nie pić.

Pod osłoną nocy zjawił się sanepid

i widziałem jak do pralki go wkładają.

Wieczny powrót, taniec, wieczne wirowanie.

Zaciśnięta szczęka Węża na ogonie, nie do oderwania,

Początek i koniec.

 (…)

fragment utworu Samogongon


Oto jak muzycy Kirszenbaum określili swoje rozumienie tradycji i folkloru:

- Tradycja to jest to, co było, ­a nowa tradycja to jest to, co będzie w oparciu o to, co było. Tradycja to słowo skomplikowane, ma dużo pozytywnych aspektów, ale mamy wrażenie, że jest wykorzystywana w złym celu. Nowa tradycja budzi w nas lepsze skojarzenia przez element nowości, przez nieoglądanie się do tyłu, przez szukanie czegoś nowego i niezamykanie się w swojej strefie komfortu. Dlatego obaj wolimy "nową tradycję" niż "tradycję" - co bardzo słychać w naszej twórczości - tłumaczyli Kacper Szpyrka i Jakub Wiśniewski.

- Sięgamy do literatury, w której mocno siedzimy, bo obaj dużo piszemy i dużo czytamy. Wiele pomysłów czerpiemy z filmów i z poezji, nasze poszukiwania wykraczają daleko poza muzykę.


 Dużo mniej tworzymy "bożyszcze” w muzyce folklorystycznej, niż w muzyce rockowej. Piosenki ludowe śpiewamy od pokoleń i nikt nawet nie wie, kto jest ich autorem. Pociąga nas to na zasadzie antytezy tego, co dzieje się obecnie w muzyce. Przy całym naszym ludzkim ubóstwieniu indywidualizmu jest to nawet zdrowa przeciwwaga.

 Wciągamy odbiorcę w jakąś historię, a potem zostawiamy z uczuciem "rozbrojenia”, musi on chwilkę przetrawić to w samotności siedząc skulonym w kącie mieszkania."


Niecierpliwie czekamy na gotową płytę grupy Kirszenbaum, a w międzyczasie zapraszamy do obejrzenia archiwalnego koncertu grupy.


Zabacz występ zespołu Kirszenbaum na Festiwalu "Nowa Tradycja" 2018 >>>

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Hanna Szczęśniak

Goście: Kacper Szpyrka i Jakub Wiśniewski (Kirszenbaum)

Data emisji: 15.11.2018

Godzina emisji: 15.15


gs/at

Zobacz więcej na temat: Nowa Tradycja folk