Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu uchylił karę dożywotniego wykluczenia dla 28 Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 10:37
Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie uznał apelację 28 rosyjskich zawodników i uchylił nałożone na nich przez MKOl kary dożywotniego wykluczenia z igrzysk za złamanie przepisów antydopingowych podczas olimpiady w Soczi w 2014 roku.
Matthieu Reeb Sekretarz generalny CAS
Matthieu Reeb Sekretarz generalny CASFoto: PAP/EPA/VASSIL DONEV

Powodem decyzji CAS był brak wystarczających dowodów winy sportowców. Jednocześnie trybunał potwierdził naruszenia reguł antydopingowych przez 11 innych reprezentantów Rosji, ale zmniejszył sankcję nałożone przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski do wykluczenia tylko z rozpoczynających się 9 lutego igrzysk w Pjongczangu.

Decyzja ws. trzech rosyjskich biatlonistek zostanie ogłoszona w późniejszym terminie. Złoci medaliści igrzysk w Soczi - biegacz narciarski Aleksander Legkow i skeletonista Aleksander Trietiakow - są wśród 28 rosyjskich zawodników, którzy zostali oczyszczeni przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) z zarzutu złamania przepisów antydopingowych.

Wyniki uzyskane przez nich i pozostałych sportowców z tej grupy mają zostać - zgodnie z decyzją CAS - przywrócone. Oznacza to, że Rosja odzyska dziewięć medali z 13, które straciła w wyniku kar nałożonych wcześniej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl).

Oprócz najlepszego w Soczi na dystansie 50 km Legkowa i Trietiakowa, wśród zawodników, których oczyszczono z zarzutu dopingu są m.in. inni biegacze narciarscy Maksim Wylegżanin i Nikita Kriukow, którzy zajęli drugie miejsce w sprincie drużynowym, oraz członkowie srebrnej sztafety Dmitrij Japarow i Aleksander Biessmiertnych. Brąz powinna odzyskać skeletonistka Jelena Nikitina, a srebrne medale panczenistka Olga Fatkulina (500 m), saneczkarz Albert Demczenko i sztafeta w tej dyscyplinie.

W uzasadnieniu decyzji Trybunał podkreślił, że uchylenie decyzji MKOl nie oznacza negacji zorganizowanego procederu dopingowego, bo zadaniem sędziów nie było ustalenie prawdy w tym zakresie. Zajmowali się oni wyłącznie 39 indywidualnymi przypadkami i oceną dowodów na złamanie przepisów przez konkretne osoby.

mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

PjongCzang 2018: Kreml wzywa do dialogu z MKOl. Problemem afera dopingowa

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 17:51
Kreml wezwał rosyjskich działaczy sportowych i zawodników do dialogu z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow zaapelował też, aby nie rozważano bojkotu igrzysk w Pjongczangu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

PjongCzang 2018: MKOl zaostrza kryteria. Nawet podejrzenia eliminują Rosjan z udziału w igrzyskach

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 17:43
Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że do startu w igrzyskach w Pjongczangu pod neutralną flagą nie zostaną dopuszczeni żadni sportowcy z Rosji choćby podejrzani o stosowanie dopingu, zatajenie miejsca pobytu czy podmienienie próbek.
rozwiń zwiń