Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: Włoszka mistrzynią, Lindsey Vonn może czuć niedosyt, ale ma rekord

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 08:34
Włoska alpejka Sofia Goggia została mistrzynią olimpijską igrzysk w Pjongczangu w zjeździe. Srebrny medal niespodziewanie zdobyła Norweżka Ragnhild Mowinckel, a brązowy Amerykanka Lindsey Vonn. Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 24. miejsce.
Złota medalistka w zjeździe Sofia Goggia
Złota medalistka w zjeździe Sofia Goggia Foto: EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

25-letnia Goggia odniosła największy sukces w karierze. Włoszka była objawieniem ubiegłego sezonu, w którym po raz pierwszy wygrała pucharowe zawody i był to właśnie zjazd na olimpijskiej trasie w Jeongseon. W klasyfikacji generalnej PŚ była trzecia, a w punktacji zjazdu druga.

Goggia zaledwie o 0,09 wyprzedziła Mowinckel, która w Korei zdobyła już drugi srebrny medal. Poprzednio była druga w slalomie gigancie, co już było niespodzianką. Jej środowy wyczyn jest wręcz sensacją. 25-letnia Norweżka jeszcze nigdy nie stawała na podium pucharowych zawodów w konkurencjach szybkościowych, chociaż w tym sezonie kilka razy plasowała się w pierwszej dziesiątce.

Mimo brązowego medalu o rozczarowaniu może mówić Vonn, która wygrała trzy ostatnie pucharowe zjazdy przed igrzyskami w Pjongczangu i bardzo liczyła na zwycięstwo. Najlepsza alpejka ostatniej dekady była najlepsza w zjeździe przed ośmioma laty w Vancouver i jest to jej jedyny olimpijski triumf. W 2014 roku w Soczi nie startowała z powodu kontuzji. Do Goggii straciła 0,47. W wieku 33 lat została najstarszą alpejką, która zdobyła medal olimpijski.

Gąsienica-Daniel uzyskała czas o 4,08 gorszy od zwyciężczyni.

Na starcie stanęło 39 zawodniczek, z których do mety dotarło 31. Z trasy wypadła m.in. jedna z faworytek Szwajcarka Lara Gut.