Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: rosyjski hymn jednak wybrzmiał w Pjongczangu. Hokeiści postawili na swoim

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 13:11
Ze względu na zawieszenie Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego po aferze dopingowej, zwycięskim hokeistom z tego kraju zagrano hymn olimpijski podczas  ceremonii medalowej. Wobec tego, sportowcy postanowili zaśpiewać swój hymn narodowy a capella.
Rosyjscy hokeiści podczas ceremonii medalowej
Rosyjscy hokeiści podczas ceremonii medalowejFoto: PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Brak rosyjskiego hymnu ma związek z zawieszeniem komitetu tego kraju w prawach członka MKOl. Decyzję taką podjęto po ujawnieniu afery dopingowej, w którą zamieszani mieli być wysoko postawieni działacze i urzędnicy z Rosji . Na start w Pjongczangu zgodę uzyskali jedynie ci rosyjscy sportowcy, którzy w przeszłości nie byli karani za stosowanie dopingu.

Hymn olimpijski zamiast narodowego usłyszała wcześniej znakomita łyżwiarka Alina Zagitowa, który wygrała rywalizację solistek. Podobnie było na dekoracji najlepszych w turnieju olimpijskim hokeistów. Zwycięzcy z Rosji, zgodnie z postanowieniami MKOl, mieli słuchać hymnu olimpijskiego.

Gdy ten jednak rozbrzmiał, wraz z wciągnięciem na maszt olimpijskiej flagi, rosyjscy zawodnicy stojący na podium, a także ich kibice zaczęli a capella śpiewać swój hymn narodowy.

Do sytuacji odniósł się 35-letni Ilia Kowalczuk, jeden z liderów rosyjskiej drużyny. Zawodnik był pytany, czy decyzja o śpiewaniu hymnu została podjęta przez hokeistów spontanicznie.

- Wiedzieliśmy, co zamierzamy zrobić – odparł krótko najskuteczniejszy w historii zimowych igrzysk rosyjski hokeista, któremu za piątym razem udało się wreszcie zostać mistrzem olimpijskim.

Na igrzyskach Kowalczuk debiutował jako 19-latek w Salt Lake City w 2002 roku.

- Marzyłem o tym odkąd skończyłem pięć lat, kiedy to zacząłem uprawiać ten sport. To wspaniałe uczucie – przyznał hokeista.

W finale igrzysk Olimpijczycy z Rosji pokonali Niemców 4:3 po dogrywce. Dla Rosjan to dziewiąte złoto w turnieju hokejowym podczas igrzysk, jednak pierwsze od 1992 roku, gdy w Allbertville najlepsza okazała się drużyna Wspólnoty Niepodległych Państw.

Sportowcy z kraju naszych wschodnich sąsiadów mieli nadzieję wystąpić na ceremonii zamknięcia pod swoją narodową flagą, jednak MKOl poinformował w niedzielę, że zarząd komitetu nie wydał na to zgody.

pm, PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

PjongCzang 2018: mecz godny finału. Rosjanie po dogrywce pokonują Niemców w walce o złoto

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 09:45
Olimpijczycy z Rosji mistrzami olimpijskimi w hokeju na lodzie! W niezwykle emocjonującym finale pokonali po dogrywce Niemców 4:3, mimo, że na minutę przed końcem trzeciej tercji to będący rewelacją turnieju rywale prowadzili.
rozwiń zwiń