Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

Nastoletnia mistrzyni z PjongCzangu zje deser, ale tylko raz

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 09:44
Mistrzyni olimpijska w łyżwiarstwie figurowym Alina Zagitowa, która w maju skończy zaledwie 16 lat, postanowiła nagrodzić siebie za triumf w Pjongczangu.  Medal, który wywalczyła był pierwszym złotym krążkiem dla Olimpijczyków z Rosji.
Alina Zagitowa (w środku) z kolegami z reprezentacji podczas ceremonii zamknięcia igrzysk w Pjongczangu
Alina Zagitowa (w środku) z kolegami z reprezentacji podczas ceremonii zamknięcia igrzysk w Pjongczangu Foto: EPA/SERGEI CHIRIKOV

- Kiedy obudziłam się dzień po rywalizacji i zobaczyłam leżący obok mnie złoty medal, poczułam się jak mistrzyni olimpijska. Trudno mi cały czas wyrazić to uczucie. Nagrodę wyznaczyłam sobie sama - zjedzenie lodów, ale tylko jeden raz. Wiem, że teraz moją karierę będzie śledzić więcej osób, ale będę się starała nie przejmować tym i realizować założony cel - utrzymanie wysokiego poziomu w kolejnych startach, latach - powiedziała chińskiej agencji prasowej Xinhua nastolatka, która fenomenalnie zaprezentowała się na tafli w Pjongczangu.

Czytaj więcej
Miedwiediewa Zagitowa.jpg
PjongCzang 2018: występ z innej planety "Czarnego Łabędzia" z Rosji. Rewelacyjna 15-latka sięgnie po złoto?Zagitowa w programie krótkim uzyskała 82,92 pkt, ustanawiając rekord świata. W dowolnym otrzymała 156,65 i była druga w gronie 24 startujących zawodniczek. Wyprzedziła ją tylko rodaczka Jewgienia Miedwiediewa dzięki wyższym ocenom poszczególnych elementów (notę miały identyczną).

Łącznie za oba programy Zagitowa otrzymała 239,57, a Miedwiediewa - 238,26. To drugi złoty medal dla Rosji w rywalizacji solistek w historii igrzysk. Pierwszy zdobyła przed czterema laty w Soczi Adelina Sotnikowa. Zabrakło jej na igrzyskach z powodu kontuzji stawu skokowego, z którą zmaga się w ostatnich latach.

Alina Zagitowa nosi imię po słynnej gimnastyczne artystycznej - Alinie Kabajewej, złotej medalistki z igrzysk w Atenach. Treningi rozpoczęła w wieku 6 lat, pochodzi z rodziny, w której sport jest ważny. Ojciec to trener hokeja, jej siostra także trenuje łyżwiarstwo figurowe.

Alina jako trzynastolatka przeprowadziła się do Moskwy, 1200 kilometrów od swoich bliskich. Sama opowiadała o tym, że miała problemy z samotnością. Przyznała, że nie ma wielu przyjaciół, a jedynymi "stałymi" osobami w jej życiu są ci, których spotyka na lodzie. Czyli w większości... rywalki.

Poza lodem Zagitowa i Miedwiediewa są koleżankami, wspólnie trenują i spędzają razem dużo czasu. W jednym z wywiadów 15-latka powiedziała, że to rodaczka jest dla niej inspiracją i wzorem.

ah, PAP, Polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

PjongCzang 2018: sensacyjna Rosjanka. 16-latka najlepszą solistką w łyżwiarstwie figurowym

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 08:13
Alina Zagitowa, która w maju skończy zaledwie 16 lat, zwyciężyła w olimpijskiej rywalizacji solistek w łyżwiarstwie figurowym, zdobywając pierwszy złoty medal dla Olimpijczyków z Rosji w Pjongczangu. Polki nie startowały.
rozwiń zwiń