Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: kolejne złoto dla Holandii w panczenach. Visser najlepsza na 5000 metrów

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 13:37
Holenderka Esmee Visser mistrzynią olimpijską igrzysk w Pjongczangu w biegu na 5 000 metrów panczenistek. Srebrny medal zdobyła najlepsza na tym dystansie podczas igrzysk w Vancouver i Soczi Czeszka Martina Sablikova, a brąz Rosjanka Natalia Woronina, startująca pod flagą olimpijską.
Esmee Visser
Esmee VisserFoto: PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Na starcie najdłuższego spośród biegów łyżwiarek szybkich stanęło dwanaście zawodniczek. Jako pierwsza bardzo dobry wynik uzyskała startująca w pierwszej parze Holenderka Annouk van der Weijden (6:54.17).

Wyprzedziła ją dopiero rodaczka Visser, która, jadąc w czwartej parze, osiągnęła czas 6:50.23. Obie Holenderki znajdowały się na czele rywalizacji przed startem ostatniej, szóstej pary, w której jechały Sablikova oraz Woronina.

Zawodniczkom z Kraju Tulipanów nie udało się jednak zdominować kolejnej konkurencji. Visser utrzymała pierwsze miejsce, zapewniając Holandii szósty złoty medal w siódmej rozegranej dotąd konkurencji na torze panczenów.

Medalu nie wywalczyła natomiast van der Weijden. Czeszka oraz Rosjanka rozpoczęły spokojnie, notując czasy nieco słabsze od najlepszej trójki. Z czasem jednak zaczęły przyśpieszać. Ostatecznie, Sablikovej nie udało się obronić złota sprzed czterech lat (Czeszka była najlepsza też w 2010 roku), a Woronina musiała zadowolić się brązowym medalem.

8. miejsce zajęła 46-letnia Niemka Claudia Pechstein, która w przeszłości zdobywała medal igrzysk olimpijskich aż dziewięciokrotnie, w tym trzykrotnie zwyciężała na 5 kilometrów. Tym razem niemiecka policjantka straciła do zwyciężczyni 15,2 sekundy.


a 

Polki nie startowały w tej konkurencji.

pm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak