X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
82 lata Dwójki

Władysław Szpilman. Pianista w studiu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 17:50
Jego recital był ostatnią rzeczą, jaka w Polskim Radiu zabrzmiała na żywo we wrześniu 1939 r. Słynny pianista był także popularnym kompozytorem muzyki rozrywkowej. Jego żona Halina Szpilman opowiadała w Dwójce, że artysta tworzył nawet na... pudełku papierosów.
Audio
  • Halina Szpilman wspomina przedwojenną działalność swojego ojca Józefa Grzecznarowskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Halina Szpilman wspomina czas wojny (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Halina Szpilman wspomina koniec wojny i pierwsze lata związane z Władysławem Szpilmanem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Halina Szpilman o początkach wspólnego życia z Władysławem Szpilmanem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Halina Szpilman o związkach Władysława Szpilmana z radiem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Władysław Szpilman w siedzibie rozgłośni Polskiego Radia w Alejach Ujazdowskich 31 w 1946 r.
Władysław Szpilman w siedzibie rozgłośni Polskiego Radia w Alejach Ujazdowskich 31 w 1946 r.Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Jerzy Waldorff wiki 663.jpg
Jak Waldorff ze Szpilmanem mieszkali pod fortepianem

– Komponował bardzo szybko. To było coś niesamowitego. Miał niesłychaną łatwość nawet w instrumentowaniu – mówiła Halina Szpilman w 2016 r.

Poznali się podczas wakacji w Krynicy w 1949 r., a pobrali rok później. Świadkami ich ślubu byli ludzie, którzy najbardziej pomogli Władysławowi Szpilmanowi, gdy ukrywał się w Warszawie podczas wojny. Pierwsze lata wspólnego życia były trudne, Halina Szpilman nie chciała bowiem rezygnować ze studiów medycznych w Krakowie, a małżeństwu urodziło się dziecko.

– Mieliśmy w centrum Warszawy małe mieszkanie, w którym stał fortepian i tapczan. Nie było łóżeczka dla dziecka, przenosiliśmy je więc z miejsca na miejsce w koszu na bieliznę – wspominała żona artysty.

Halina Szpilman opowiadała ponadto o niezwykłym sposobie pracy swojego męża, który tworzył w pozycji półklęczącej, a także tłumaczyła, dlaczego ich dzieci nie miały pojęcia, że Władysław Szpilman komponuje muzykę rozrywkową.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Beata Stylińska

Gość: Halina Szpilmanowa (lekarka, żony Władysława Szpilmana)

Data emisji: 11-15.01.2016

Godzina emisji: 11.45

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak