Polskie Radio
Section05
Władysław Szpilman

Paweł Gusnar: saksofonista musi być otwarty na różną muzykę [WIDEO]

- Już w połowie liceum byłem pewien, że to moja droga. Czułem, że muzyka i sztuka są mi tak bliskie, że chciałbym się dalej rozwijać w tym kierunku. Saksofonista musi być otwarty na różne gatunki, moja działalność pokazuje, że można się odnaleźć w muzyce współczesnej, improwizowanej, rozrywkowej, a nawet dawnej -  mówił w Dwójce Paweł Gusnar.
Zobacz więcej na temat:  orkiestra instrumenty instrumentaliści Dwójka Jakub Kukla Paweł Gusnar Jan Kiepura Władysław Szpilman Jacek Cygan

Wilhelm Hosenfeld - Niemiec, który ocalił Władysława Szpilmana

Podczas II wojny światowej stacjonował na ziemiach polskich, gdzie wielokrotnie pomagał potrzebującym Polakom i Żydom. Jedną z osób zawdzięczających Hosenfeldowi życie był kompozytor Władysław Szpilman, którego losy Roman Polański uwiecznił w filmie "Pianista". 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski III Rzesza II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata Władysław Szpilman Niemcy Roman Polański FILM nazizm

Najpiękniejsze piosenki Władysława Szpilmana. Retransmisja koncertu w Programie 1 [POSŁUCHAJ]

Młodzi wokaliści i śpiewający aktorzy zaprezentowali najpiękniejsze piosenki autorstwa Władysława Szpilmana. W Programie 1 Polskiego Radia zaprosiliśmy słuchaczy na retransmisję koncertu, który odbył się 18 października 2017 roku. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli: Halina Grzecznarowska-Szpilman, żona artysty, i jego syn - Andrzej Szpilman. 
Zobacz więcej na temat:  Władysław Szpilman Studio Piosenki koncerty koncerty w Polskim Radiu

Warszawski Festiwal Tanga i Muzyki Retro [POSŁUCHAJ]

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, podczas koncertu w ramach Warszawskiego Festiwalu Tanga i Muzyki Retro im. Władysława Szpilmana usłyszeliśmy m.in. wyjątkowe kompozycje Jerzego Maksymiuka. To światowa premiera cyklu tang w stylu nowego retro. Koncert odbył się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Maksymiuk koncert tango Władysław Szpilman studio im. Witolda Lutosławskiego

Album z piosenkami Władysława Szpilmana. Lala Czaplicka: wszystkie są piękne

Warszawianka, śpiewaczka i wokalistka, obdarzona unikatowym głosem o aksamitnej barwie Lala Czaplicka na antenie Programu 1 Polskiego Radia, prezentuje album "Szpilman", nagrany wspólnie z Orkiestrą Adria. - W utworach Władysława Szpilmana jest melodia, rytm i harmonia. Wszystko to trzymają niebanalne teksty, a każdy z nich można przepuścić przez swoją wrażliwość i nadać mu sens - mówi artystka. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Władysław Szpilman Jerzy Petersburski Warszawa muzyka klasyczna Jazz

I Festiwal Tanga i Muzyki Retro. Audycja i koncert ze Studia im. W. Szpilmana

W piątek (9 września) ze Studia Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana nadaliśmy specjalne wydanie audycji "Tu jest muzyka". W programie znalazły się rozmowy o słynnym  pianiście – Władysławie Szpilmanie oraz prolog I Warszawskiego Festiwalu Tanga i Muzyki Retro im. Władysława Szpilmana. Audycję poprowadzili Maria Szabłowska i Paweł Sztompke. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA tango Sebastian Wypych Władysław Szpilman Maria Szabłowska Paweł Sztompke

Tango i muzyka retro w Warszawie. Festiwal im. Władysława Szpilmana

W przyszłym tygodniu w Warszawie rozpocznie się Festiwal Tanga i Muzyki Retro im. Władysława Szpilmana. A już w najbliższy piątek (9 września) zapraszamy na specjalne spotkanie w Studiu Władysława Szpilmana i na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Koncert poprowadzi dyrektor festiwalu, muzyk, autor wielu projektów związanych z tangiem i muzyką retro Sebastian Wypych, który był gościem radiowej Jedynki.  
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA tango Paweł Sztompke Maria Szabłowska Sebastian Wypych Władysław Szpilman

Polskie Radio podczas II wojny światowej. Informowało i jednoczyło

Polskie Radio było w okresie II wojny światowej kluczowym środkiem masowego przekazu. Nie tylko informowało o działaniach wojennych. Miało także moc jednoczenia i tworzenia narodowej wspólnoty. O znaczeniu Polskiego Radia i jego roli w scalaniu społeczeństwa polskiego opowiedziała prof. Barbara Giza, współautorka pracy "Wrzesień 1939. Filmowe teksty i podteksty". 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa okupacja niemiecka kampania wrześniowa POLSKA historia Polski radio historia radiofonii media Małgorzata Raducha Stefan Starzyński Władysław Szpilman Barbara Giza

Posłuchaj wspomnień Szpilmana ze stycznia 1945 roku

- 17 stycznia nie zdawałem sobie sprawy z tego, że Warszawa jest wolna. 20 stycznia rano, gdy się obudziłem, usłyszałem, że mnóstwo ludzi chodzi po ulicy, jakieś krzyki i ruch. Podszedłem do okna i rozpłakałem się. Poczułem się wolnym człowiekiem - Władysław Szpilman wspominał w 1958 roku na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Władysław Szpilman Warszawa 1945 II wojna światowa Powstanie Warszawskie Armia Czerwona skarby archiwum historia