X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Nuta człowiecza" Józef Czechowicz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 17:30
Ostatni zbiór wierszy poety, który kilka miesięcy po jego wydaniu, we wrześniu 1939 roku, zginie podczas bombardowania. Stanie się to w rodzinnym Lublinie, gdzie trafił przypadkiem w czasie ewakuacji. Zginie dosłownie kilkaset metrów od domu, w którym się wychował.
Audio
Nuta człowiecza Józef Czechowicz
"Nuta człowiecza" Józef CzechowiczFoto: mat. prasowe

Jeśli dodać do tego, że w wierszu "żal", z tomu "Nuta człowiecza", pisał o "płonących szybkach synagog" i sobie "bombą trafionym w stallach" obraz będzie pełniejszy. Józef Czechowicz był poetą obdarzonym niezwykłą wrażliwością. Doskonale widać to w wierszach z "Nuty człowieczej". Mimo awangardowej formy, są to teksty bardzo muzyczne i zmysłowe. Zanurzone w polskim pejzażu i ludowości, jak np. słynny "kujawiak kujawiaczek siwe oczko śpij". Znajdziemy tu jednak także motywy metafizyczne. Część z nich odwołuje się do symboliki chrześcijańskiej, część do niejasnego przeczucia nachodzącego kresu. Jak się okazało, był on bardzo bliski.    

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak