X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Raport z oblężonego miasta" Zbigniew Herbert

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 13:45
W zbiorze znalazło się kilka wierszy wybitnych, które weszły do herbertowskiego kanonu i historii XX-wiecznej poezji.
Audio
Raport z oblężonego miasta
"Raport z oblężonego miasta"Foto: mat. prasowe

"Zbyt stary żeby nosić broń i walczyć jak inni/wyznaczono mi z łaski poślednią rolę kronikarza/zapisuję nie wiadomo dla kogo dzieje oblężenia/mam być dokładny lecz nie wiem kiedy zaczął się najazd/przed dwustu laty w grudniu wrześniu może wczoraj o świcie/wszyscy chorują tutaj na zanik poczucia czasu" – tak rozpoczyna poeta tytułowy wiersz tomu "Raport z oblężonego miasta". W zasadzie wszystko jest już jasne, zwłaszcza w roku 1983. Oblężone miasto to Polska, której znowu odebrano wolność. Choć nikt nie powinien mieć wątpliwości, co czuje i myśli Zbigniew Herbert, trudno powiedzieć, że są to utwory doraźne. W zbiorze znalazło się kilka wierszy wybitnych, które weszły do herbertowskiego kanonu i historii XX-wiecznej poezji. Choćby "Do Ryszarda Krynickiego - list", "Modlitwa Pana Cogito", "17 IX", a zwłaszcza "Potęga smaku", w której uzasadnia swój sprzeciw wobec komunizmu względami estetycznymi. "To wcale nie wymagało wielkiego charakteru/nasza odmowa niezgoda i upór/mieliśmy odrobinę koniecznej odwagi/lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku/Tak smaku/w którym są włókna duszy i cząstki sumienia".