Lato z Radiem 2018

Gorzów Wielkopolski. Miasto położone na siedmiu wzgórzach

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 11:22
Historia tego miasta rozpoczyna się dopiero w 1945 roku – wtedy pojawiła się polska nazwa miasta. Na początku był to Gorzów nad Wartą. Miasto jak Rzym, położone jest na siedmiu wzgórzach.
Audio
  • Z wizytą w Gorzowie Wielkopolskim (Lato z radiem/Jedynka)
Gorzów Wielkopolski
Gorzów Wielkopolski Foto: Pajor Pawel/Shutterstock

Gorzów Wielkopolski może się pochwalić najnowocześniejszą w Polsce filharmonią i pierwszym na świecie pomnikiem żużlowca. Miasto ma też swoją aleję gwiazd, ale zupełnie inną niż ta w Międzyzdrojach.

- To nie są ludzie znani z pierwszych stron gazet, ale ludzie, którzy dołożyli ręki, myśli i idei do rozwoju tego miasta – tłumaczyła przewodniczka Donata Ochwat.

Na początku w 1945 miasto zamieszkiwali robotnicy i zanim zaczęła osiedlać się tu inteligencja, minęło sporo czasu. Pierwszym artystą, który przyjechał do Gorzowa po 1945 roku był malarz Jan Korcz. W mieście znajduje się tablica upamiętniająca jego postać.

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu, w którym mówiliśmy też o najstarszym polskim lodołamaczu, który stacjonuje w porcie w Gorzowie oraz udaliśmy się na pole golfowe.     

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Reporterka: Agnieszka Ciecierska

Goście: Donata Ochwat (dziennikarka, pilotka turystyczna), Gustaw Nawrocki (kurator w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim), Łukasz Burak (prezes Stowarzyszenia Wodniaków), Witold Siwko (menadżer pola golfowego Zawarcie), Ryszard Bronisz (gorzowianin)

Data emisji: 27.08.2018

Godzina emisji: 9.12, 11.12

abi