Polskie Radio
Section05
Agnieszka Ciecierska

Mikołajkowe opowieści o Laponii

W dniu mikołajek w "Jedynce Dzieciom" wybraliśmy się w wycieczkę do Laponii. To w tej fińskiej krainie znajduje się dom Świętego Mikołaja, który dostarcza nam prezenty w święta. Nasza reporterka Agnieszka Ciecierska porozmawiała z Kamilem Szwarbułą między innymi o tym, czy w Finlandii również obchodzi się mikołajki, oraz jak Święty Mikołaj może dostarczyć prezenty wszystkim dzieciom w ciągu jednej nocy.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Agnieszka Ciecierska mikołajki Laponia

Nie tylko ogórki i kapusta. Wszystko o kiszonkach i przetworach

Dawniej można by było powiedzieć, że te procesy są czymś magicznym. Mowa o kiszeniu i przetworach. Najczęściej słyszymy o kiszonych ogórkach i kapuście, jednak temu zabiegowi możemy poddać również inne owoce i warzywa. Warto to robić, bo kiszonki są nie tylko smaczne, ale także bardzo zdrowe - wzmacniają na przykład nasz układ odpornościowy.
Zobacz więcej na temat:  warzywa kiszenie kapusty kiszenie ogórków kulinaria dzieci Joanna Ficińska Agnieszka Ciecierska

"Dźwięk dobry". Mała Armia Janosika

Kapela góralska, zespół folklorystyczny czy też grupa artystyczna, zainspirowana kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązująca do innych kultur, potrafiąca wyjść poza utarte schematy, motywująca do kreatywności w muzyce, poszerzania horyzontów i realizowania własnej pasji. Pomysłodawcą tego projektu muzycznego jest Damian Pałasz - skrzypek, muzyk i wizjoner, który w lutym 2015 utworzył w Rabie Wyżnej sekcję nauki gry na skrzypcach i basach góralskich.
Zobacz więcej na temat:  dzieci dziecko Agnieszka Ciecierska