Polskie Radio
Section05
podróże po Polsce

Co łączy Kazimierza Pułaskiego, Piotra Wysokiego i jabłka? Warka! Byliśmy tam

Tym razem "Jedyne takie miejsce" odwiedziło Warkę, gdzie znajduje się m.in. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, polsko-amerykańskiego bohatera, który otarł się o śmierć przez poćwiartowanie. Z miejscowością tą związany jest również Piotr Wysocki, inicjator powstania listopadowego. Ale Warka to nie tylko tradycje niepodległościowe, ale również największy sad Europy - tradycję tę zapoczątkowała królowa Bona.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Kazimierz Pułaski jabłecznik Warka Piotr Wysocki województwo mazowieckie podróże po Polsce

"To nowa jakość kolei aglomeracyjnej". Minister Adamczyk na otwarciu przystanku kolejowego Kraków Grzegórzki

W Krakowie podróżni mogą korzystać z nowego przystanku kolejowego Kraków Grzegórzki.  Obecny na miejscu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że ta inwestycja pozwoli na sprawniejszą komunikację w całym regionie. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje infrastruktura PKP kolej transport logistyka Kraków turystyka POLSKA społeczeństwo podróże po Polsce ministerstwo infrastruktury Andrzej Adamczyk

Zagraniczne podróże ze zwierzętami - o czym pamiętać?

Wakacyjne wyjazdy i urlop w towarzystwie zwierząt domowych to także obowiązki dla ich właścicieli. O czym pamiętać, aby podróżować bezpiecznie i zgodnie z prawem?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio wakacje urlop podróże podróże zagraniczne Podróże rodzinne podróże po Polsce ŚWIAT POLSKA POLSKA społeczeństwo zwierzęta zwierzęta domowe służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo samolot samoloty pies kot porady

Kryminalne Gniezno. Fałszerze i szopenfeldziarze w pierwszej stolicy Polski

- Tysiąc lat historii i tradycji obowiązuje. Oprócz tych fantastycznych chwil w naszych dziejach, takich jak początki państwa polskiego, łącznie z koronacją Bolesława Chrobrego i wcześniej zjazdem gnieźnieńskim, okazuje się, że w Gnieźnie mieszkało też całkiem sporo gałganów - przyznaj Rafał Jurke, autor książki "Kryminalne Gniezno" i przewodnik po tym mieście.
Zobacz więcej na temat:  Gniezno podróże po Polsce Anna Stempniak

Rzeczpospolita Ptasia. "W Słońsku jest ptasie niebo"

Rzeczpospolita Ptasia to demokratyczne państwo bez wiz i granic, za to z prezydentem, flagą i własną konstytucją oraz zbiorem przepisów zebranych w kodeksie obserwatora ptaków. Jego obywatelem może zostać każdy, dla kogo ważne są ptaki i ich środowisko. Gdzie się ono znajduje? W Słońsku w województwie lubuskim, do którego zawitała ekipa audycji "Jedyne takie miejsce".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek ptaki przyroda podróże po Polsce

Świąteczne podróże ze zwierzętami

Coraz więcej osób nie wyobraża sobie spędzania Świąt z dala od swoich pupili i zabiera je ze sobą w drogę. Jak zatem przewozić zwierzaki, żeby było to bezpieczne dla nich samych oraz pasażerów?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio wakacje urlop podróże podróże zagraniczne Podróże rodzinne podróże po Polsce ŚWIAT POLSKA POLSKA społeczeństwo zwierzęta zwierzęta domowe służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo samolot samoloty pies kot porady

"Za jeden uśmiech". Kulturoznawczyni: symbolika lasu jest ambiwalentna

- Dla kulturoznawcy, dla folklorysty las jest rozpoznawany jako przestrzeń, gdzie bujnie pleni się życie. Jest też symbolem dobrego początku każdego życia. Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu" pokazał nam matecznik, który jest w głębi lasu, do którego nikt nie może dojść, a gdzie zwierzęta bezpiecznie chronią się i dorastają - mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  las podróże po Polsce Dwójka KULTURA Roch Siciński