Lato z Radiem 2018

Bytom - miasto wielu osobliwości

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 12:50
Choć Bytom kojarzy się z górnictwem, ale obecnie to bardzo zielone miasto. Siedziba najmniejszej opery w kraju i miejsce, gdzie jest najkrótsza w Polsce linia tramwajowa. Miasto ma dwa rynki i średniowieczny układ starówki.
Audio
Tramwaj linii 38 w Bytomiu - najkrótszej linii tramwajowej w Polsce
Tramwaj linii 38 w Bytomiu - najkrótszej linii tramwajowej w Polsce Foto: Tupungato/shutterstock

Bytom już od dawna nie ma nic wspólnego z tzw. czarnym Śląskiem. Kopalnie i huty zostały pozamykane, choć w herbie nadal ma fedrującego gwarka. Miasto szczyci się swoją soczystą zielenią i bujną roślinnością. Gniazduje wśród niej jedna trzecia gatunków ptaków, jakie można obserwować w Polsce. Niektóre są chronione przez Unię Europejską.

W mieście można zobaczyć najstarszą na świecie nieprzerwanie funkcjonującą linię kolejki wąskotorowej, którą można dojechać do kopalni srebra w Tarnowskich Górach, wpisanej nie tak dawno na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nieformalnym symbolem miasta jest linia tramwajowa 38, najkrótsza w Polsce i jedna z najkrótszych na świecie. Ma 1350 metrów długości.

W Bytomiu działa też najmniejsza opera w Polsce - Opera Śląska
Posłuchaj nagrania audycji, z którego można dowiedzieć się, jak doszło do tego, że Bytom stał się siedzibą opery i co kryją jej mury.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Monika Tarka Robert Kilen

Reporterka: Małgorzata Głogowska

Goście: Dawid Wowra (rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bytomiu), Anna Kowolik (prezes stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych), Izabela Osypka (wiceprezes stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych), Leszek Matuszewski (Opera Śląska z siedzibą w Bytomiu)

Data emisji: 11.07.2018

Godzina emisji: 9.10 - 12.00

ag