Teatr Polskiego Radia

Kobiety Brunona Schulza. Premiera słuchowiska Joanny Grabowieckiej w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 08:10
W niedzielnym "Słuchowisku w radiowej Jedynce" słuchowisko "Akacje i cynamon" według autorskiego scenariusza Joanny Grabowieckiej. W roli Zofii Nałkowskiej usłyszymy Grażynę Szapołowską. Reżyseria Joanny Grabowieckiej, realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski. Zapraszamy tuż po godz. 17.10. Premiera w radiowej Jedynce.
Grażyna Szapołowska w studiu Jedynki
Grażyna Szapołowska w studiu JedynkiFoto: Jacek Konecki

Scenariusz słuchowiska "Akacje i cynamon" powstał w oparciu o fragmenty korespondencji i prozy („Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, Zofii Nałkowskiej („Dzienniki”), Debory Vogel, Romany Halpern, Józefiny Szelińskiej oraz „Regionów wielkiej herezji i okolic” Jerzego Ficowskiego.

Zofia Nałkowska pisała w swoich dziennikach o listach Brunona Schulza „zachwycająco piękne”. Z nikłego procentu ocalałej, w dużej mierze dzięki pracy nieocenionego Jerzego Ficowskiego, korespondencji pomiędzy autorem „Sklepów cynamonowych” a „jego kobietami”, Deborą Vogel, Romaną Halpern, Anną Płockier czy z relacji na temat tej korespondencji i znajomości (Zofia Nałkowska, Józefina Szelińska), powstał fascynujący portret człowieka skomplikowanego, pełnego sprzeczności, po mistrzowsku żonglującego słowem i emocją oraz jego Kobiety, „idola i władczyni”.

Autorka scenariusza:
Joanna Grabowiecka

Reżyseria:
Joanna Grabowiecka

Realizator:

Andrzej Brzoska

Muzyka:
Maciej Zakrzewski

Obsada:

Łukasz Lewandowski – Narrator

Grażyna Szapołowska – Zofia Nałkowska/ Józefina Szelińska/ Atropos

Klara Bielawka – Debora Vogel/ Anna Płockier/ Kloto

Patrycja Soliman – Romana Halpern/ Lachesis

Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym