Teatr Polskiego Radia

Laureaci nagród Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 20:00
Ewa Wiśniewska i Andrzej Ferenc - to na nich spłynął "Wielki Splendor". Jak co roku, w pierwszy poniedziałek grudnia, Teatr Polskiego Radia nagrodził artystów za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz wkład w rozwój radia artystycznego. Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk podkreśliła, że uroczystość wpisuje się w misję kulturotwórczą radia publicznego.
Audio
  • Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk podkreśliła wagę kulturotwórczej misji radia publicznego/IAR
  • Obecny dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła o laureatach Splendorów /IAR
Laureaci Splendorów 2016 przyznawanych przez Teatr Polskiego Radia, fot. W. Kusiński PR SA
Laureaci Splendorów 2016 przyznawanych przez Teatr Polskiego Radia, fot. W. Kusiński PR SAFoto: Fot. Wojciech Kusiński PR S.A.

- Radio, teatr radiowy odgrywają ogromną rolę ponieważ docierają tam, gdzie teatr i deski nie istnieją.  Docierają do milionów ludzi, do miast, miasteczek, a nawet wielkich miast gdzie zagoniony człowiek nie często zagląda do teatru. Tak więc, radio i jego artystyczna część odgrywa wielką rolę, pobudza do refleksji, budzi wzruszenia, pogłębia myśli - powiedziała Barbara Stanisławczyk.

Tegoroczna gala odbyła się w Studiu S2 w Warszawie. Przybyli na nią aktorzy, reżyserzy i scenarzyści. Obecni byli także prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański i przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.

Wielki Splendor

Wyróżniona w tym roku Ewa Wiśniewska zrealizowała dla Teatru Polskiego Radia ponad 200 nagrań. Andrzej Ferenc zaś jest jednym z najbardziej "radiowych" aktorów. Zrealizował tu dotąd ponad 1800 nagrań.

Splendor Splendorów

Laureatem Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, nagrody specjalnej przyznawanej od 2006 roku dla wybitnych postaci kultury, został Henryk Rozen – wybitny aktor i reżyser teatralny, filmowy i radiowy, a także ceniony wykładowca.

Honorowy Wielki Splendor

Za całokształt dorobku w dziedzinie twórczości radiowej Honorowym Wielkim Splendorem wyróżniono zespół twórców i realizatorów powieści radiowej "Matysiakowie", która w tym roku obchodzi 60-lecie emisji na antenie Polskiego Radia.

Tele-Splendor

Po raz siódmy przyznano nagrodę Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka – wręczaną twórcom swobodnie poruszającym się w świecie słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Otrzymał ją Andrzej Zaorski – aktor i reżyser spektakli teatralnych, telewizyjnych i radiowych, a także uznany twórca kabaretowy.

Tegoroczną galę poprowadzili Marta Żmuda Trzebiatowska i Grzegorz Kwiecień.

Teatr Polskiego Radia przyznaje Splendory od 1988 roku. Dotychczas nagrodzono niemal 70 osób, a wśród nich wielkie, legendarne postaci – m.in. Aleksandra Bardiniego, Stanisława Brudnego, Stanisławę Celińską, Wieńczysława Glińskiego, Ignacego Gogolewskiego, Gustawa Holoubka, Kazimierza Kaczora, Krzysztofa Kowalewskiego, Irenę Kwiatkowską, Martę Lipińską, Wiesława Michnikowskiego, Bronisława Pawlika, Franciszka Pieczkę, Zofię Rysiównę, Henryka Talara, Janusza Zaorskiego.