X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Teatr Polskiego Radia 2018

Witkacy "Bezimienne dzieło"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 11:00
W najbliższą niedzielę 20 stycznia Program 2 Polskiego Radia zaprezentuje premierowo słuchowisko "Bezimienne dzieło" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Jana Warenyci. W gwiazdorskiej obsadzie m.in. Marian Opania, Mirosław Zbrojewicz, Mariusz Jakus, Elżbieta Kijowska i Marcin Troński.
Bezimienne dzieło
Bezimienne dzieło Foto: Piotr Piorun

Słuchowisko w reżyserii i adaptacji Jana Warenyci to realizacja dramatu Witkacego pod tym samym tytułem. Utwór powstały w 1921 roku, a opublikowany dopiero w 1962 roku, przedstawia katastroficzną wizję dziejów - nad światem zapanował bowiem duch rewolucji przygotowywanej przez zwolenników Joachima Mieduwała. Planowany wśród mieduwalszczyków spisek, który doprowadzić ma do przewrotu społecznego, zwiastuje koniec świata, jaki znali bohaterowie "Bezimiennego dzieła".

- Drastyczne przemiany społeczne przedstawione w utworze to echo rewolucji październikowej, którą Witkacy obserwował na własne oczy podczas pobytu w Rosji. Groźba powstania społeczeństwa wyzutego z wyższych wartości, niezdolnego do przeżywania religii i sztuki - to główna problematyka dramatu Witkacego - wyjaśnia Anna Sieradzan z radiowej Dwójki, która przypomina, że w tym roku, dokładnie 18 września, minie 80. rocznica śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza - wybitnego malarza, rysownika, pisarza, dramaturga i filozofa.

Początek słuchowiska w niedzielę (20 stycznia 2019 roku) od godz. 20.00 na antenie radiowej Dwójki.

                                                   

Stanisław Ignacy Witkiewicz "Bezimienne dzieło"

Scenariusz i reżyseria: Jan Warenycia

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski   

 

Obsada:

Mirosław Zbrojewicz (Cynga), Marian Opania (Grabarz), Mariusz Jakus (Girtak), Piotr Kozłowski (Plazmonik Blodestaug), Leon Charewicz (Giers), Monika Kwiatkowska (Klaudestyna), Katarzyna Dąbrowska (Róża), Elżbieta Kijowska (Księżna), Elżbieta Gaertner (Baronowa), Piotr Bajtlik (Padoval), Damian Damięcki (Dr Blodestaug), Marcin Troński (Oficer/Głos). Reżyseria i scenariusz - Jan Warenycia, oprawa muzyczna - Marian Szałkowski.