Teatr Polskiego Radia

Powiedz to słowo

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 09:00
17 lutego o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na słuchowisko "Powiedz to słowo" w reżyserii Janusza Kukuły.
Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz
Wisława Szymborska i Kornel FilipowiczFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Słuchowisko "Powiedz to słowo" powstało na podstawie  utworu Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza "Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy"

"Najlepiej w życiu ma Twój Kot, bo jest przy Tobie" – pisze z Zakopanego przyszła Noblistka Wisława Szymborska do Kornela Filipowicza. To po jego śmierci powstanie słynny wiersz "Kot w pustym mieszkaniu".

Nie byli typową parą – spędzili ze sobą ponad dwadzieścia lat, ale nigdy razem nie zamieszkali. "Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie" – mówiła.

W chwilach rozłąki zawsze pisali do siebie listy. Listy zabawne, liryczne, miłosne. Znajdziemy w nich i intymne wyznania i ceny cielęciny czy jajek, refleksje nad własnym warsztatem pisarskim i nad twórczością kolegów, opowieści o rodzinie i przyjaciołach.

Mistrzowsko napisane, pełne tęsknoty i czułości pozwalają wniknąć w wyjątkowe uczucie łączące dwoje ludzi, którzy – jak o nich mówiono - nawet jeśli stali do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy.

                                                   

 "Powiedz to słowo" słuchowisko na podstawie  utworu Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza "Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy"

Adaptacja: Janusz Kukuła

Reżyseria: Janusz Kukuła

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Piotr Salaber

Obsada:

Wiktoria Gorodeckaja, Krzysztof Gosztyła