Teatr Polskiego Radia

Wyrok na Franza Kutscherę

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 08:00
11 czerwca o godzinie 19:30 zapraszamy do radiowej Jedynki na kolejne słuchowisko dla dzieci z cyklu "Dzieci bliżej historii" pt. "Wyrok na Franza Kutscherę" autorstwa Dobrosławy Bałazy.  
Robert Czebotar
Robert CzebotarFoto: Polskie Radio

W połowie marca na antenę Programu 1 Polskiego Radia wróciły słuchowiska dla dzieci i młodzieży. Cykl 22 słuchowisk historycznych pt. "Dzieci bliżej historii" powstał we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową.

Słuchowisko "Wyrok na Franza Kutscherę" skierowane jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Opisuje w sposób przystępny, ale i dokładny całą akcję wykonania wyroku wydanego przez Kierownictwo Walki Podziemnej na kata Warszawy generała dowodzącego SS i Policją na dystrykt warszawski. Rozkaz wykonania wyroku otrzymał od pułkownika Augusta Fieldorfa "Nila", dowódca I plutonu "Pegaza" - Bronisław Pietraszewicz "Lot". Pluton wykonał wyrok 1 lutego 1944 roku. Była to jedna z najsłynniejszych akcji wojskowych tych czasów, a jej uczestnicy byli bardzo młodymi ludźmi. Najmłodsza uczestniczka miała 14 lat, a najstarszy uczestnik 23 lata i chociaż ani ich wiek, ani doświadczenie bojowe nie wskazywało na tak niezwykłą rozwagę i skrupulatność, to wykonali swoje zadanie wspaniale. Cały atak trwał niespełna dwie minuty i całkowicie zaskoczył Niemców, chociaż generał był pilnie strzeżony, a przewaga liczebna i uzbrojenie nie dawało szans garstce polskiej młodzieży. Warto o tym przypominać młodym pokoleniom Polaków.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

  

Dobrosława Bałazy "Wyrok na Franza Kutscherę"

Reżyseria:  Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:

Pola Piłat, Mirosław Wieprzewski, Damian Kulec, Robert Czebotar, Justyna Bojczuk, Józef Pawłowski, Sebastian Machalski,