Teatr Polskiego Radia

Niedźwiadek

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 08:00
26 lipca o godzinie 18:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na kolejne słuchowisko dla dzieci z cyklu "Dzieci bliżej historii" pt. "Niedźwiadek" autorstwa Jakuba Domorodzkiego.
Kadr z nagrania słuchowiska Niedźwiadek
Kadr z nagrania słuchowiska "Niedźwiadek"Foto: Polskie Radio

Teatr Polskiego Radia zaprasza na słuchowisko „Niedźwiadek” w ramach cyklu „Dzieci bliżej historii”. Słuchowisko będzie dotyczyć ostatniego dowódcy Armii Krajowej, gen. Leopolda Okulickiego, ps. Niedźwiadek.

Choć jego najbardziej znane losy wiążą się z II Wojną Światową, konspiracją, oporem antykomunistycznym i tzw. „procesem szesnastu”, gen. Okulicki był niewątpliwie postacią o wiele bardziej złożoną i wielobarwną. Jego zdolności przywódcze, wigor i stanowczy charakter, a także błyskotliwy umysł, pozwoliły mu na szybką karierę wojskową, którą łączył ze swymi licznymi pasjami, przede wszystkim piłką nożną. W chwili wybuchu II Wojny Światowej, gdy zaczynała się jego najśmielsza, najbardziej znana, ale i ostatnia życiowa przygoda, był czterdziestojednoletnim podpułkownikiem. Zmarł najprawdopodobniej w Wigilię Bożego Narodzenia 1946 r. w moskiewskim więzieniu.

Bohaterowie słuchowiska – Zuzia, Karolina i Antek – próbują zaproponować gen. Leopolda Okulickiego jako nowego patrona dla swojej szkoły. Z tej okazji odwiedzają Muzeum Armii Krajowej, rozmawiają ze swoimi rodzicami i dziadkami, a także przeszukują swoje domowe biblioteczki. Być może ten sławetny ostatni dowódca AK będzie miał okazję stać się dla nich kimś więcej, niż tylko nowym patronem szkoły.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

  

Jakub Domoradzki "Niedźwiadek"

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada:

Janek Szydłowski, Małgorzata Prochera, Katarzyna Wincza, Przemysław Bluszcz, Piotr Bajtlik, Dorota Landowska,