Polskie Radio
Section05
Leopold Okulicki

Proces szesnastu - podstępnie aresztowani przez Sowietów

27 i 28 marca 1945 roku NKWD aresztowało przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, których przewieziono do Moskwy i osadzono w więzieniu na Łubiance. Sowieccy przedstawiciele, zapraszając ich wcześniej na rozmowy, zagwarantowali im całkowite bezpieczeństwo. Jednak obietnicy nie dotrzymali.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Okulicki Polskie Państwo Podziemne Moskwa Warszawa proces szesnastu Armia Krajowa II wojna światowa HISTORIA

Autor ballady o gen. Leopoldzie Okulickim: jego śmierć ukazuje największy wymiar demoniczności komunizmu

- Gen. Okulickiemu próbowano przypisać zdradę oraz zrobić z niego sowieckiego agenta. Jest to dla mnie zupełnie absurdalne. Data jego śmierci nie była przypadkowa, pokazuje największy wymiar demoniczności komunizmu - powiedział Andrzej Kołakowski, polski pieśniarz, poeta i działacz opozycyjny w okresie PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Leopold Okulicki Armia Krajowa

75 lat temu aresztowano przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

75 lat temu, 27 i 28 marca 1945 roku, w Pruszkowie pod Warszawą NKWD podstępnie aresztowało przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, na czele z Komendantem Głównym Armii Krajowej - generałem Leopoldem Okulickim "Niedźwiadkiem" oraz wicepremierem Janem Stanisławem Jankowskim. Zostali oni wywiezieni do Moskwy i w czerwcu tego samego roku stanęli przed sowieckim sądem w tzw. procesie szesnastu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa Armia Krajowa Leopold Okulicki Jan Stanisław Jankowski proces szesnastu Moskwa Związek Sowiecki