Teatr Polskiego Radia

Autobiografia

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 08:00
5 września o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki, na pierwsze po wakacjach, premierowe słuchowisko Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. "Autobiografia" w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły.
Krzysztof Szczepaniak czyta poezję Baczyńskiego
Krzysztof Szczepaniak czyta poezję BaczyńskiegoFoto: Marta Rebzda

„Autobiografia” to słuchowisko poetyckie poświęcone twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Krzysztof Kamil Baczyński herbu Sas( ur. 22 stycznia 1921 w Warszawie, zm. 4 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski poeta czasu wojny, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów. W czasie okupacji związany z pismem "Płomienie"oraz miesięcznikiem"Droga". Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu "Parasol" Armii Krajowej.

Jego poezja wyraża emocje i los generacji Kolumbów Pisał wiersze katastroficzne, chciał zmierzyć się ze swoją epoką, opisać czas wojny, która w jego wierszach ukazana jest jako ogromna siła, niszcząca dawne systemy wartości i wprowadzająca nowe, okrutne prawa.

22 stycznia minęło 99 lat od dnia urodzin poety, którego wybitna twórczość,   spleciona z tragicznym życiorysem, dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury.

 

Krzysztof Kamil Baczyński "Autobiografia"

Adaptacja: Janusz Kukuła

Reżyseria: Janusz Kukuła 

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Piotr Salaber

Wiersze czytają:

Krzysztof Banaszyk, Krzysztof Szczepaniak, Marcin Kwaśny, Marcin Przybylski,