Teatr Polskiego Radia

Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch światów

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 08:00
13 września o godzinie 18:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na kolejne słuchowisko dla dzieci z cyklu "Dzieci bliżej historii" pt. "Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch światów" autorstwa Michała Wdowiaka.
Nagranie słuchowiska Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch światów
Nagranie słuchowiska "Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch światów"Foto: Joanna Pach - Żbikowska

Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska Teatru Polskiego Radia z cyklu "Dzieci bliżej historii", którego bohaterem jest Tadeusz Kościuszko.

Tadeusz Kościuszko - człowiek wielu talentów i wielkiej odwagi, walczący o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych, jednym słowem: bohater… No coż, niekoniecznie dla Janka, którego pasją są gry komputerowe, a na historii woli odsypiać nocne granie. Chłopiec za karę dostaje zadanie przygotowania prezentacji o generale Tadeuszu Kościuszce, patronie jego szkoły. Gdy na przerwie w rozmowie z przyjaciółmi, Frankiem i Sarą, rozżalony Janek nazywa Kościuszkę nudziarzem, szybko się okazuje, że ten znienawidzony przez niego „typ” z portretu na szkolnym korytarzu ma na swój temat zupełnie inne zdanie i postanawia udowodnić Jankowi, że ten się myli. Ta długa przerwa z pewnością będzie zupełnie inna niż wszystkie…

Czy portret może mówić?
Czy na szkolnej przerwie da się zwiedzić świat?
Co wspólnego ma ulubiona gra Janka z wykształceniem Kościuszki?
I czy nauka historii może być fajna?

Na te i wiele innych pytań odpowie słuchowisko „Tadeusz Kościuszko-bohater dwóch światów”, na które zapraszamy w niedzielę 13 września do Pierwszego Programu Polskiego Radia o godzinie 18.00.


***

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska. 

- W cyklu "Dzieci bliżej historii" podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

***

Michał Wdowiak "Tadeusz Kościuszko-bohater dwóch światów”

Reżyseria: Michał Wdowiak

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Piotr Skotnicki

Obsada:

Krzysztof Tymiński, Paweł Szymański, Antonina Żbikowska, Joanna Pach-Żbikowska, Paweł Krucz, Leon Charewicz

 

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową.