Teatr Polskiego Radia

Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 08:00
Słuchowisko "Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920" autorstwa Agnieszki Sławińskiej już dziś wieczorem od 21:00 w radiowej Jedynce. 
Kadr z nagrania słuchowiska Cud na Wisłą. Bitwa Warszawska 1920
Kadr z nagrania słuchowiska "Cud na Wisłą. Bitwa Warszawska 1920"Foto: Marta Rebzda

Słuchowisko "Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920" powstało w Teatrze Polskiego Radia na kanwie tekstu Agnieszki Sławińskiej, nagrodzonego drugą nagrodą w konkursie ogłoszonym przez Polskie Radio z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Historia w nim opisana jest próbą przełożenia wpływu wielkiego wydarzenia na losy współcześnie żyjących Polaków. Ich losy, działania i udział w wielkiej historii ściśle się splatają. Ci, którzy przeżyli starają się budować na zgliszczach nowe zręby państwa polskiego, ale przede wszystkim z optymizmem  patrzą  w przyszłość, starając się zabezpieczyć byt swoich rodzin. Przez pryzmat losów jednej rodziny spoglądamy na losy całego kraju. Istotną sprawą jest ocena  sukcesu w zwycięskiej bitwie nie tylko wojska polskiego ale i cywilów, mężczyzn - ochotników, kobiet a nawet dzieci. Wspaniała aura cudownego objawienie się Matki Boskiej w dniu Jej święta - Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny opromienia to niezwykłe wydarzenie, jakim był tryumf wojska polskiego nad niezwyciężoną dotąd bolszewicką nawałą, pozawala przypomnieć niezwykłe historyczne postaci, jakimi byli Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Józef Haller czy ksiądz Ignacy Skorupka.

  

Agnieszka Sławińska "Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska1920"

Reżyseria: Dobrosława Bałazy 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:

Marta Kurzak, Justyna Bojczuk, Robert Czebotar, Mirosław Wieprzewski, Jan Kulczycki, Jan Pęczek, Piotr Bajor, Leszek Zduń, Marcin Troński, Damian Kulec, Józef Pawłowski,

 

Na słuchowisko "Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska1920" zapraszamy w sobotę (26.09) tuż po godz. 21.00.