Teatr Polskiego Radia

Jeremiasz

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 08:00
11 października o godzinie 19:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Karola Wojtyły pt. "Jeremiasz" w adaptacji i reżyserii Przemysława Ostrowskiego.
Jan Paweł II
Jan Paweł II Foto: centrumjp2.pl

Poetycki dramat pt. ”Jeremiasz” Karol Wojtyła napisał w pierwszych latach II wojny światowej – to intelektualne zmaganie się młodego wówczas poety z okrucieństwem losu, niezawinionymi cierpieniami, przepełniony jednak ufnością oraz „nadzieją wbrew nadziei” w Bogu.

Karol Wojtyła wprowadza w dramat postać proroka Jeremiasza z jego katastroficzną wizją ludu Izraela, dotkniętego Boską karą za grzechy. Jego dramatycznym sobowtórem w utworze Wojtyły jest ksiądz Piotr Skarga – jezuita, całkowicie oddany Kościołowi katolickiemu, nadworny kaznodzieja króla Zygmunta III Wazy, entuzjasta posłuszeństwa Kościołowi i państwu. Ukazany w „Jeremiaszu” poprzez swoje nauki, przestrogi i przypowieści. Drugi bohater, hetman Żółkiewski, wnosi ton heroiczny, ofiary z życia za świętą sprawę wiary. Te dwie postawy, nauczyciela i rycerza, splatają się ze sobą,  tworząc wzór postaw Polaków zaangażowanych po stronie  dobra. 

 

Karol Wojtyła "Jeremiasz"

Adaptacja: Przemysław Ostrowski

Reżyseria: Przemysław Ostrowski 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Karol Osman

Obsada:

Jerzy Schejbal, Marek Wakuliński, Piotr Grabowski, Marek Barbasiewicz, Paweł Krucz, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Mastalerz, Kamil Studnicki, Dariusz Wnuk, Zbigniew Konopka, Mateusz Weber,

Na słuchowisko „Jeremiasz” zapraszamy w niedzielę (11.10) tuż po godz. 19.00.