Teatr Polskiego Radia

Widoki z okna 2020

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 08:00
26 grudnia o godz. 21: 00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko "Widoki z okna 2020" stworzone w ramach kursu Fundacji Szkoła Wajdy i PR S.A. „Interdyscyplinarne kształcenie kadr realizacji form dźwiękowych - kurs reżyserii radiowej” zbiorowego autorstwa uczestników kursu.
Ewa Kania
Ewa KaniaFoto: Polskie Radio

„Widoki z okna 2020” to radiowa antologia stworzona przez uczestników Kursu reżyserii radiowej, organizowanego przez Szkołę Wajdy i Teatr Polskiego Radia, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziesięć miniatur  to dziesięć okien, znajdujących się w Polsce pod przeróżnymi adresami, od Pomorza po Śląsk. Zapraszamy do podsłuchiwania opowieści o ludziach nadzwyczaj zwyczajnych i zwyczajnie nadzwyczajnych. Ludziach, którzy zatrzymują się na kilka minut, aby spojrzeć na świat w roku 2020, roku innym, niż wszystkie dotąd. Marek Głuszczak, Klara Wojtkowska, Kamil Maria Banasiak, Karolina Kowalczyk, Anna Siek, Damian Dąbek, Piotr Cieński, Paweł Drzewiecki, Karolina Przystupa oraz Katarzyna Dudzic-Grabińska napisali i wyreżyserowali intymne, niekiedy autobiograficzne sceny z życia. Samotność, bezsilność i smutek łączą się w nich z miłością (w jej wszystkich odmianach), refleksją nad współczesnością, siłą rodziny, przyjaźni i magią gwiazd. W nagraniach wzięli udział wybitni aktorzy związani od lat z Teatrem Polskiego Radia: Anna Cieślak, Ewa Kania, Joanna Pach-Żbikowska oraz Piotr Troński. W słuchowisku pojawią się też radiowi debiutanci: Anna Białoń, Anna Buczkowska, Kamil Maria Banasiak oraz Paweł Bernadowski.

„Widoki z okna 2020” mienią się kolorami, rytmami i emocjami, tworząc portret nowoczesnej Polski, za której oknami kłębią się problemy stare jak świat. Jest to też pewnego rodzaju obraz wrażliwości młodego pokolenia artystów, których samodzielną twórczość wkrótce będą mogli Państwo usłyszeć na antenie Polskiego Radia.


"Widoki z okna 2020"

Reżyseria: Uczestnicy Kursu reżyserii radiowej

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Opracowanie muzyczne: Uczestnicy Kursu reżyserii radiowej

Opieka artystyczna: Janusz Kukuła

Obsada: 

Ewa Kania, Marcin Troński, Kamil Banasiak, Anna Cieślak, Joanna Pach - Żbikowska, Paweł Bernadowski, Anna Białoń, Anna Buczkowska,

Słuchowisko powstało ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z FINA, Polskim Radiem i Fundacją Szkoła Wajdy.

Na słuchowisko "Widoki z okna 2020" zapraszamy w sobotę (26.12) tuż po godz. 21.00.