Teatr Polskiego Radia

Czas bohaterstwa i grozy – Jan Bytnar Rudy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 08:00
6 maja w czwartek o godz. 21: 00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Dobrosławy Bałazy "Czas bohaterstwa i grozy – Jan Bytnar Rudy" w reżyserii autorki.
Wyszyński Przemysław, Krzysztof Szczepaniak
Wyszyński Przemysław, Krzysztof SzczepaniakFoto: W. Kusiński

O postaci Jana Bytnara pseudonim „Rudy” można opowiadać na wiele sposobów. Niezwykle charyzmatyczny członek konspiracji, komendant hufca Ochota, szybko stał się jednym z czołowych wykonawców akcji „małego sabotażu”. Ale Mało kto pamięta, że skonstruowane przez Bytnara tzw. wieczne pióro służące do wykonywania napisów i rysunków na akcjach harcerzy było później powszechnie stosowane. Takim piórem Bytnar narysował w 1942 roku, w przeddzień święta 3 maja,  dużą kotwicę – znak Polski Walczącej – na cokole pomnika Lotnika w Warszawie. To on zerwał hitlerowską flagę z gmachu warszawskiej Zachęty. Za takie czyny groziła wówczas kara śmierci. 23 marca 1943 roku  został aresztowany przez gestapo, osadzony w więzieniu Gestapo w Alei Szucha, gdzie był poddany bestialskim torturom. 26 marca 1943 roku , w trakcie przewożenia do więzienia na Pawiaku, został uwolniony w słynnej akcji pod Arsenałem przez oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Zmarł 30 marca 1943 roku w Szpitalu Wolskim w wyniku rozległych obrażeń, jakich doznał  podczas śledztwa.  Gdy umierał miał 21 lat, ale już za życia był legendą. Aleksander Kamiński napisał w 1943 swą słynna książkę „Kamienie na szaniec”, której jednym z bohaterów jest „Rudy”.  Słuchowisko  „Jan Bytnar „Rudy” – bohater Szarych Szeregów” jest wspomnieniem o nim  i skromnym hołdem oddanym w 100 rocznicę jego urodzin.


Dobrosława Bałazy "Czas bohaterstwa i grozy – Jan Bytnar Rudy"

Reżyseria: Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski


Obsada: 

Krzysztof Szczepaniak, Przemysław Wyszyński, Damian Kulec, Marta Kurzak, Mateusz Weber, Aleksandra Radwan, Zuzanna Galia, Robert Czebotar

 

 

Na słuchowisko "Czas bohaterstwa i grozy – Jan Bytnar Rudy" zapraszamy w czwartek (06.05) tuż po godz. 21.00.