Teatr Polskiego Radia

Wiech

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 08:00
30 września o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Iwony Rusek pt. "Wiech" w reżyserii Łukasza Lewandowskiego.
Kadr z nagrania słuchowiska Wiech
Kadr z nagrania słuchowiska "Wiech"Foto: W. Kusiński

Stefan Wiechecki był chłopcem zafascynowanym teatrem i grą aktorską, oprócz tego większość czasu zamiast w szkole spędzał na Kercelaku, gdzie poznał nie tylko gwarę warszawską, lecz także tych, którzy się nią na co dzień posługiwali. W jego bujnym życiorysie nie zabrakło również karty wojennej, którą zapisały legionowe dzieje oraz udział w wojnie z bolszewikami, a po jej zakończeniu ślub z ukochaną Leokadią-Irenką i spełnienie największego marzenia, jakim był własny teatr. Przedsięwzięcie teatralne skończyło się wraz z nastaniem ery kina, ale i wtedy rezolutny Wiechecki nie stracił rezonu, bowiem zaczął pisać felietony do „Kuriera Czerwonego”. Tak oto umarł aktor a narodził się „Homer warszawskiej ulicy” zwany Wiechem.Iwona Rusek "Wiech"

Reżyseria: Łukasz Lewandowski

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Małolepszy z Orkiestrą Ludwika Sarskiego w składzie: Piotr Tomala, Damian Szymczak, Maciej Mościcki alias Małolepszy


Obsada: 

Krzysztof  Wakuliński, Ksawery Mickiewicz, Zbigniew Suszyński, Joanna Jeżewska, Ignacy Liss, Karolina Piwosz, Łukasz Lewandowski, Konrad Szymański, Andrzej Mastalerz

Janusz Dziano – varsavianista, Członek Zarządu Stowarzyszenia Gwara Warszawska, konsultant językowy w zakresie gwary warszawskiej.


Autorka składa podziękowania Panu Krzysztofowi Stradomskiemu, który w imieniu spadkobierców Stefana Wiecheckiego udzielił zgodę na wykorzystanie w słuchowisku fragmentów Jego tekstów.

 

Na słuchowisko "Wiech" zapraszamy w czwartek (30.09) tuż po godz. 21.00.