Teatr Polskiego Radia

Chory z urojenia

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 08:00
W najbliższą niedzielę 16 stycznia  zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe  słuchowisko Moliera pt."Chory z urojenia" w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza.
Kadr z nagrania słuchowiska Chory z urojenia
Kadr z nagrania słuchowiska "Chory z urojenia"Foto: W. Kusiński

W tym roku mija 400 lat od urodzin Jeana Baptisty Poqueleina, czyli Moliera, jednego z największych twórców w dziejach teatru. To okazja, żeby przedstawić w radiowym teatrze ostatnią jego komedię, czyli „Chorego z urojenia”. Czy w naszych czasach: komputerów, internetu, telefonów komórkowych, izolacji i niepewności wywołanych pandemią, globalnym zanieczyszczeniem środowiska, zmianami klimatycznymi, inflacją, migracją, dehumanizacją, dominacją kultury obrazkowej, zubażającej naszą wyobraźnię, jest jeszcze miejsce na komedie Moliera? Czy ludzka psychika i wrażliwość zmieniła się tak bardzo w ciągu czterystu lat? Molier w swoich komediach stworzył całą galerię typów ludzkich, tropiąc nasze przywary, śmieszności, wady, głupotę, chciwość i wiarołomność, ale także miłość i dobroć, przywiązanie i przyjaźń. Czy radiowy teatr wymagający od słuchacza zwolnienia tempa, skupienia, wrażliwości na słowo i wymagający wyobraźni, jest jeszcze miejscem, w którym można przywołać i ożywić ponadczasowe molierowskie przypowieści, pełne humoru, zabawnej intrygi, kolorowe bogactwem typów, poruszające refleksją nad ludzkimi namiętnościami, przywarami i słabościami? Sądzimy, że TAK!

Postanowiliśmy to sprawdzić w naszym radiowym teatrze – adaptator i reżyser Waldemar Modestowicz spróbował zmieścić w pięćdziesięciu minutach ostatnią komedię Moliera „Chorego z urojenia” i nie jest to próba bicia jakiegoś rekordu, a tylko konieczność wynikająca z szalonego przyśpieszenia tempa życia w naszych czasach i skróconymi możliwościami percepcji słuchaczy :)

Do współpracy reżyser zaprosił wspaniałych artystów, aktorów: Leona Charewicza, Mariana Opanię, Ewę Konstancję Bułhak, Olgę Sarzyńską, Aleksandrę Radwan, Jakuba Kordasa, Jarosława Gajewskiego, Piotra Bajora, Szymona Kuśmidera, Antoniego Pawlickiego i Krzysztofa Gosztyłę. Kierownictwem produkcji zajęli się, Teresa Skoczylas i Mateusz Wyderka, muzykę stworzyła Renata Baszun, a całość zrealizował dźwiękowo Maciej Kubera. Zapraszamy serdecznie wszystkich wiernych słuchaczy teatru radiowego w niedzielę 16 stycznia, po godzinie 21.00 do Pierwszego Programu Polskiego Radia.

  

Molier "Chory z urojenia" 

Adaptacja: Waldemar Modestowicz

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Renata Baszun

Kierownictwo produkcji: Teresa Skoczylas, Mateusz Wyderka

Obsada:

Leon Charewicz, Marian Opania, Ewa Konstancja Bułhak, Olga Sarzyńska, Aleksandra Radwan, Jakub Kordas, Jarosław Gajewski, Piotr Bajor, Szymon Kuśmider, Antoni Pawlicki, Krzysztof Gosztyła

Na słuchowisko "Chory z urojenia" zapraszamy w niedzielę (16.01) tuż po godz. 21.00.