Teatr Polskiego Radia

Sanatorium pod klepsydrą

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 08:00
W najbliższą niedzielę 22 maja zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko na podstawie opowiadania Bruno Schulza "Sanatorium pod klepsydrą" w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły.
Katarzyna Dąbrowska
Katarzyna DąbrowskaFoto: W. Kusiński

 „Sanatorium pod klepsydrą” to cykl opowieści snutych przez Józefa – alter ego pisarza – który był też głównym bohaterem „Sklepów cynamonowych”. Teraz jednak Józef bywa dzieckiem, ale też młodzieńcem i dorosłym mężczyzną. Schulz kreuje świat pełen barw, dźwięków, zapachów, tworząc rozmaite wariacje na temat domu rodzinnego, sklepów w miasteczku, jego mieszkańców, przeżywanej przez nich pracy i świąt. Mistrzostwo Schulza polega na powiązaniu życia bohatera ze światem mitów – antycznych, biblijnych, zakorzenionych w kulturze od zawsze. Rzeczywistość swobodnie miesza się ze światem fantazji. Przedmioty nabierają właściwości istot żywych, a zwierzęta uzyskują cechy ludzkie. Opoką trwałości świata jest dom rodzinny i sklep prowadzony przez ojca – postaci niezwykle ważnej dla Schulza.

Bruno Schulz – wybitny polski prozaik, grafik, malarz, rysownik i krytyk literacki. Nauczyciel rysunku, autor dwóch zbiorów opowiadań, które zapewniły mu trwałe miejsce w dziejach literatury. Urodzony 12 lipca 1892 r. w Drohobyczu. Zastrzelony przez gestapowca w listopadzie 1942 r. na ulicy swojego rodzinnego miasta.

 

Bruno Schulz "Sanatorium pod klepsydrą"

Adaptacja: Janusz Kukuła

Reżyseria: Janusz Kukuła

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Piotr Skotnicki

Kierownictwo produkcji: Mateusz Wyderka 

Obsada:

Krzysztof Szczepaniak, Katarzyna Dąbrowska, Andrzej Ferenc, Janusz Kukuła

 

Na słuchowisko "Sanatorium pod klepsydrą" zapraszamy w niedzielę (15.05) tuż po godz. 21.00.