Teatr Polskiego Radia

Nie zginie Polska, nie zginie. Słuchowisko poświęcone pamięci Ignacego Jana Paderewskiego i Heleny Modrzejewskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 08:00
W najbliższą sobotę, 11 listopada, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Wiesława Dąbrowskiego pt.„Nie zginie Polska, nie zginie" reżyserii Aleksandry Głogowskiej.
Marta Kurzak, Przemysław Wyszyński
Marta Kurzak, Przemysław WyszyńskiFoto: Cezary Piwowarski/PR

Słuchowisko "Nie zginie Polska, nie zginie” jest poświęcone pamięci Ignacego Jana Paderewskiego i Heleny Modrzejewskiej.

W dniu odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy na słuchowisko poświęcone tym dwóm wybitnym postaciom. Gdyby nie ich spotkanie, losy Polski mogłyby się potoczyć inaczej, a odzyskana w 1918 roku niepodległość nie byłaby taką oczywistością.

W słuchowisku usłyszymy prof. Karola Radziwonowicza, który opowiada o wspólnych losach Heleny Modrzejewskiej i Ignacego Jana  Paderewskiego, jednego z ojców polskiej niepodległości. W rolę najwybitniejszej polskiej aktorki wcieliła się Marta Kurzak, w roli Paderewskiego usłyszymy Przemysława Wyszyńskiego.

Helena Modrzejewska była jedną z najsłynniejszych polskich aktorek. Całe jej życie to walka ze słabościami i dążenie do osiągania coraz większych sukcesów. Początkowo aktorka pracowała nad głosem i pobierała nauki u niemieckiego aktora Gustawa Zimajera. Wspólnie grali w wędrownej trupie aktorskiej Konstantego Łobojki. Od 1868 roku zaczęła występować w Warszawie. Tam, dzięki wybitnym rolom dramatycznym, zyskała status gwiazdy. Po ośmiu latach przeniosła się do Stanów Zjednoczonych; od tego momentu jej życie składało się z niemal samych tournée po USA i Europie.

Dzięki wsparciu Heleny Modrzejewskiej, zachwyconej jego talentem, Ignacy Jan Paderewski w wieku 20 lat mógł kontynuować naukę na najlepszych akademiach muzycznych Europy. Szybko zyskał sławę i uznanie na całym świecie. Swoje kontakty wykorzystywał do walki o niepodległość Polski. Dzięki wielkiej aktywności Paderewskiego prezydent Wilson w słynnym orędziu z 22 stycznia 1917 mówił wyraźnie o prawie Polski do niepodległości. Na tej podstawie jeden z 14 punktów pokoju sformułowanych przez Wilsona mówi o konieczności powstania niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza. 


Wiesław Dąbrowski "Nie zginie Polska, nie zginie"   

Reżyseria: Aleksandra Głogowska

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Aleksandra Głogowska

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Marta Kurzak, Przemysław Wyszyński


Na słuchowisko "Nie zginie Polska, nie zginie" zapraszamy w sobotę (11.11.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR